‘Vize vereceğiz’ diyerek 100 milyon dolandırdılar

Vatandaşların vize alım süreci eskiye göre daha da zorlaştırıldı. AB ve bazı ülkelerin çıkardığı bu zorlukların ardından vatandaşlar vize almak adına dolandırıcıların hedefi haline geliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda İzmir Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 21 Temmuz’da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 76 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

DEPREMZEDELER VE ERASMUS ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 25’i tutuklandı, 51’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerin dolandırdığı mağdurlar arasında depremzedeler ve Erasmus öğrencilerinin de bulunduğu belirlendi.

100 MİLYONLUK DOLANDIRICILIK

Vize başvurularını kabul etmeyen yetkili firmaların ismini kullanarak kendi kurdukları çağrı merkezleri aracılığıyla “Vize İşlem Ücreti” adı altında para talep eden ve Türkiye genelinde 2 bin 12 müştekiden yaklaşık 100 milyon lira haksız kazanç sağlayanlara yönelik düzenlenen operasyonda 76 şüpheli yakalanmıştı. 100 milyon lira haksız kazanç sağlayan 76 şüpheli gözaltına alındı. Firari 6 şüphelinin ise yakalama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

YERLİKAYA TEBRİK ETTİ

Aramalarda 3 ruhsatsız tabanca, kurusıkı tabanca, 298 fişek ele geçirildi, dijital materyaller ve 508 bin 285 liraya el konuldu. Operasyona ilişkin sosyal medya hesabından bilgi veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Operasyonu gerçekleştiren emniyet mensuplarımızı tebrik ediyorum. Siber suçlarla mücadelemiz aralıksız devam edecek.” ifadesini kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx