Odatv dikkat çekti: Yargı paketinden çözüm süreci çıktı… DEM’in aday kararını bir de böyle okuyun

AKP milletvekilleri yargıda çeşitli düzenlemeleri kapsayan kanun teklifinin çalışmalarını tamamladı. Milletvekillerinin imzasına açılan ve yaklaşık 40 maddeden oluşan teklif, bu hafta TBMM Başkanlığına sunulacak. Teklifin belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili düzenlemelerde değişiklik içermesi de bekleniyor. Kanun teklifinin kayyum uygulamasına ilişkin ayrıntılar henüz belli değilken terörizmin finansmanına ilişkin netleşen kısımları var. Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde kayyum atanmasına karar verildiğinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyum olarak atanabilecek.

AKP’nin yargıyla ilgili yeni düzenlemelere kayyum uygulamasını da dahil etmesinin arka planında ise yeni bir ‘çözüm süreci’ni başlatma hedefi var. 2009’da ‘demokratik açılım’ adı altında başlayan ve ‘çözüm süreci’ olarak devam eden bu politika PKK terör örgütünün güç kazanmasıyla sonuçlanmıştı. Daha sonra düzenlenen operasyonlarla beli kırılan terör örgütü açılım döneminde kendisine sözde bir meşruiyet yaratmıştı.

AKP’NİN YARGI PAKETİNE GELENE KADAR: DEM TAKTİĞİ

DEM Parti, son dönemde en yetkili organları üzerinden hükümetin eski HDP’li belediyelere kayyum ataması uygulamasını eleştiriyor. İkinci başlık da terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’a uygulandığını iddia ettikleri ‘tecrit’in kaldırılması. Terörist başının cezaevi koşullarının gevşetilmesi için öne sürülen bu politika geçmişte Öcalan’ın ve terör örgütünün devlet tarafından muhattap alınması için yürütülen kampanyaları hatırlattı.

DEM Parti tarafından bu iki talebin öne sürülmesi de yeniden açılım politikasının başlatılabilmesi için uygun zemini yaratıyor. AKP hükümetinin DEM Parti’yle girişebileceği bir pazarlıkta işe kayyum uygulamasının esnetilmesiyle başlaması olası görülüyordu. Yeni yargı paketiyle ileri sürülen iddialar yeni bir açılım sürecinin DEM Partililerin kayyumlarla ilgili taleplerinin karşılanmasıyla başlayacağını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz hafta hükümetin DEM taleplerinin karşılanması için yapılan pazarlıklarının dışa vurumu sayılabilecek bir açıklama eski İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yapılmıştı.

Açılım dönemindeki İçişleri Bakanı ve AKP Genel Başkan Vekili Efkan Ala, Diyarbakır’dan DEM Parti’ye açılım sinyali vermişti. Ala, DEM Partililerle ‘hayal bile edilemeyen sessiz devrimleri’ gerçekleştirdiklerini ileri sürerek DEM Partililere ‘Gelin destek olun’ çağrısı yaptı. Çağrıya DEM Parti’den açıktan bir yanıt vermezken gizli bir diyalog sürecinin yürütüldüğüne yönelik kanılar güçlendi.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/odatvnin-haberi-gundeme-bomba-gibi-dustu-yol-haritasi-belli-oldu-ikinci-bir-kadin-yine-odatvden-ogreneceksiniz-120026671

https://www.odatv4.com/guncel/herkes-dem-buyuksehir-adaylarini-merak-ediyor-gozlerden-kacan-diyalog-eski-defter-acildi-120026928

Ala’dan önce Ahmet Türk de benzer açıklamaları yaptı. Çözüm süreci hakkında konuşan Türk, toplumu yeniden ortaklaştıracak bir siyasetin ortaya çıkması gerektiğini ifade etmişti.

Öte yandan DEM Partili Saruhan Oluç’un bir televizyon programında Başak Demirtaş’ın adaylık tartışmasıyla ilgili ‘taktik’ vurgusu yapması da dikkat çekti. Çünkü Demirtaş’ın adaylığı da CHP’yi yerel seçimlerde zora sokmak suretiyle DEM Partililerin AKP’yle olası bir açılım pazarlığı olarak yorumlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx