Kilise saldırısı sonrası BM’den açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İsrail’in kiliseye saldırısına ilişkin, “Sivil altyapıya yönelik, korunan binaların yıkılmasına, sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açan her türlü saldırıyı kınıyoruz.” dedi.

Shamdasani, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında İsrail-Filistin gerilimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ravina Shamdasani, “Kiliseye yönelik gerçekleştirilen saldırının farkındayız. Sivil altyapıya yönelik, korunan binaların yıkılmasına, sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açan her türlü saldırıyı kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ARAŞTIRIYORUZ”

Shamdasani, olayın tam ne ve nasıl olduğunun belli olmadığını kaydederek, “Ancak bu konuyu araştırıyoruz.” dedi.

Kudüs Rum Ortodoks Patrikhanesi, İsrail’in Gazze Şeridi’nde yerinden edilenlerin sığındığı tarihi kiliseye düzenlediği saldırıyı kınamıştı.

Patrikhaneden yapılan yazılı açıklamada, “Kudüs Rum Ortodoks Patrikhanesi, Gazze Şehri’ndeki kilise binalarından birini hedef alan İsrail saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyor.” ifadesi kullanılmıştı.

Açıklamada, İsrail’in yerleşim yerlerini bombalaması sonucu evlerini kaybeden çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere masum vatandaşları korumak için sağlanan
barınakların yanı sıra kiliselerin ve onlara bağlı kurumların hedef alınmasının göz ardı edilemeyecek bir savaş suçu oluşturduğu vurgulanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx