İktidarın 5 yıllık planı: ‘Mezarda emeklilik’ mi geliyor?

Türkiye’nin sıcak gündem maddelerinden biri de 12. Kalkınma Planı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024-2028 yıllarını kapsayan planın sunumunu dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptı.

Yılmaz’ın aktarımına göre plan, “istikrarlı büyüme, güçlü ekonomi”, “yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim”, “nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum”, “afetlere dirençli yaşam alanları, sürdürülebilir çevre” ve “adaleti esas alan demokratik iyi yönetişim” olmak üzere beş ana eksenden oluşuyor.

12. Kalkınma Planı’na göre, emeklilik sistemi de yenilecek. Emeklilik yaşının hem kadınlarda hem erkeklerde kademeli olarak yükseleceği belirtiliyor.

Bu gelişme üzerine, Kakınma Planı ‘mezarda emeklilik’ mi getirecek? sorusu akıllara geliyor.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, 12.Kalkınma Planındaki sosyal güvenlik konularıyla ilgili bir değerlendirme yaptı:

“Aylık Bağlama Oranlarının değiştirilerek, emeklilik siteminin daha özendirici bir hale getirilmesi ve sistemde uzun süre kalacak olan kişilerin avantajlı olacağı bir değişiklik ile kayıt içi çalışmanın özendirilmesi var.

Türkiye’de yaşam ömrü kadınlarda ortalama 81.1 yıl, erkeklerde 75.6 yıl olarak öngörülmekte, yaşam süresine göre emeklilik yaşının tekrar ele alınması gündemde ancak Türkiye’de emeklilik yaşı 1.10.2008’de zaten 65 yaşa çıkartılmış durumda, yaş şartını biraz daha artırmak mezarda emeklilik anlamına gelir.

Ülkemizde malulen emekli olanların çalışmaları durumunda emekli aylıkları kesiliyor, malulen emekli olacakların da emekli aylıkları kesilmeden çalışma hakkı elde etmesi için çalışma yapılacak.

Tamamlayıcı emeklilik sisteminin devreye sokulması gündemde, BES sitemine işverenleri de dahil edip, kıdem tazminatını da kaldırarak OKS (ortak katılım sistemi) ile TES’e geçiş gündemde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx