İkinci El Otomobil Satışına Yeni Düzenleme: Bakanlık Açıkladı!

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe yaşanan stokçuluk ve fahiş fiyat artışlarına karşı önlem almak amacıyla İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılacağını duyurdu. Yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2024 tarihine kadar ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması ve satılması yasaklandı.

Ayrıca, bu değişiklikle ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişilerin, aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve ilan sahiplerine ilişkin bilgileri Ticaret Bakanlığı’na iletmekle yükümlü oldukları belirtildi. Uyarma yükümlülüğü, ilan verene taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatı bilgisi ve girişi yapılmak istenen ilan fiyatının yönetmeliğe aykırılık teşkil ettiği bilgisini içerecek.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtlarının sınıfını, markasını, tipini, cinsini, model yılını ve aksesuar ve donanım eklenmesi durumunda, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerine eklenebilecek azami tutar ve/veya oranı belirlemek için yetkili olacak.

Yönetmelik değişikliğinin 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı. Bu düzenleme, tüm gerçek ve tüzel kişilerin bireysel veya ticari ilanlarını kapsayacak şekilde uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe oluşan stokçuluk ve haksız uygulamaların önlenmesi, rekabetçi bir piyasa yapısının sağlanması ve tüketici mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için bu tedbirlerin alındığı vurgulandı. Bu düzenlemelere uymayan ilanların ilgili kişilere idari para cezası uygulanabileceği belirtildi.

Ayrıca, daha önce açıklanan “6 ay-6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlaması”nın da 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldığı ve yetki belgesiz olarak 3 veya daha fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapanların bu düzenlemeye aykırı satışlarının Noterlikler aracılığıyla engelleneceği bilgisi paylaşıldı. Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtı satışlarıyla ilgili kayıtları yakından inceleyerek aykırı satışlar yapan bireysel ve kurumsal satıcıları belirlediğini ve bu satıcılardan savunmalarının talep edileceğini açıkladı. Savunmalar dikkate alınarak, söz konusu kişilere önümüzdeki günlerde idari para cezaları uygulanabileceği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, sektörde arz talep dengesizliği, haksız kazanç sağlama girişimleri ve haksız ticari uygulamalara karşı tüketicilerin mağduriyet yaşamasını önlemek amacıyla denetimlerini ve yaptırımlarını kararlılıkla sürdüreceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx