Eski polis komiseri İlyas Turan FETÖ üyeliği suçlamasıyla yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, silahlı terör örgütü FETÖ’ne üye olmak ve “Selam-Tevhid” soruşturması sırasında üst düzey kamu görevlileri, iş insanları, gazeteciler ve akademisyenlerin usulsüz olarak dinlenmesinden dolayı hakkında toplam 12 yıl kesinleşmiş hapis cezaları bulunan eski polis komiseri İlyas Turan’ın yakalandığını duyurdu.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, firari FETÖ/PDY mensuplarının yakalanmasına yönelik çalışmalar sırasında, silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 7 yıl 6 ay, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek suçundan 4 yıl 12 ay olmak üzere toplamda 12 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan İlyas Turan’ın Silivri’de saklandığı belirledi.

Silivri’de düzenlenen operasyonla yakalanan İlyas Turan’ın 15 Haziran’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bildirildi.

TEM’DE ÇALIŞIRKEN FETÖ ÜYELİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİ

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde (TEM) komiserlik yaparken FETÖ bağlantısı tespit edilen İlyas Turan’ın, yine FETÖ tarafından 2010-2014 yılları arasında yürütülen, binlerce mağdur ve müşteki ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarını, dernek ve vakıfları herhangi bir gerekçe olmadan terörle ilişkilendiren sözde Selam-Tevhid/ Kudüs Ordusu Terör Örgütü soruşturmasında görev aldığı öğrenilmişti. Söz konusu soruşturma sırasında, üst düzey kamu görevlileri, iş insanları, gazeteciler ve akademisyenlerin usulsüz olarak dinlenildiği tespit edilmişti.

İlyas Turan, hakkında açılan davalardan “terör örgütüne üyelik” suçundan 7 yıl 6 ay, “özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” suçundan 4 yıl 12 ay olmak üzere toplam 12 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir