Bu yüzden akşamları duş almamalısınız:

Akşam yatmadan önce duş almamanız gerektiğinin birkaç nedeni var: Bunlardan birkaçını yakından inceledik.

1. Duş almak sizi uyanık tutabilir
Kesinlikle akşamları hangi sıcaklıkta duş aldığınıza bağlıdır. Sıcak bir duş vücut sıcaklığımızı düşürebilir ve uyumamıza yardımcı olabilir. Araştırmacılar, ılık suyun el ve ayaklardaki dolaşımı uyararak vücut ısısının daha çabuk dışarı çıkmasını sağladığını öne sürdüler. Ayrıca yatmadan bir ila üç saat önce sıcak bir banyo yapmanın daha çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olabileceği yönünde bir çalışma da var .
Ancak soğuk duş aldığınızda işler çok farklı görünüyor. Soğuk duşlar vücudunuzu yüksek düzeyde uyanıklık sağlar. Soğuk ayrıca daha derin nefes almanızı teşvik eder, bu da vücuttaki karbondioksit seviyesini azaltır ve konsantrasyonu artırır. Bu nedenle soğuk duşu sabaha ertelemek en doğrusu.

2. Artan enfeksiyon riski
Akşam duş alırsanız ıslak saçla uyuma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu da bazı enfeksiyon türlerine yol açabilir. Islak saçlar kendinizi üşümenize ve rahatsız hissetmenize neden olabilir.
Mantarların ve bakterilerin sıcak ve nemli bir ortamda gelişmesinin nedeni budur ve nemli saç bunun için mükemmel bir ortamdır.
Islak veya ıslak saçla uyuyan herkes aşağıdaki enfeksiyonlara yakalanma riski altındadır:
Aspergilloz, oluşmasına neden olduğu yaygın bir küf olan Aspergillus mantarının neden olduğu bir enfeksiyondur . Bu içeride ve dışarıda yaşıyor. Çoğu insan her gün Aspergillus sporlarını hastalanmadan solur.Malassezia foliküliti, sıklıkla akne vulgaris olarak yanlış teşhis edilen mantar genç aşk hastalığıyla ilişkilidir . Sıklıkla akne vulgaris ile ilişkilendirilse de bu durum geleneksel sivilce ilaçlarıyla tamamen ortadan kaldırılmadan yıllarca sürebilmektedir.

Saç derisinin saçkıranı

Saçlı derideki saçkıran, neden olduğu mantar enfeksiyonunun neden olduğu bir döküntüdür . Genellikle kafada kaşıntılı, pullu kel noktalara neden olur . Saçkıran adını dairesel görünümünden alır ve solucanla hiçbir ilgisi yoktur. Saçlı derideki saçkıran bulaşıcı bir enfeksiyondur .

Akşam duş alıyorsanız kendinizi iyice kurulayın ve fön makinesiyle kurutun.

Akşamları banyo yapmak hiç sorun değildir ve aslında çoğu durumda tavsiye edilir. Akşam duş alırsanız, günün kirlerini yıkar ve temiz bir şekilde yatağa gidersiniz. Ancak mutlaka ılık bir duş alıp, sonrasında saçlarınızı tamamen iyi kurutun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx