Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan teyzenin tahliyesine itiraz; Cem Muhammet yeniden devlet korumasında

Bursa’da yeğeni 12 yaşındaki Cem Muhammet A.‘yı, çöp ev haline gelen dairedeki bir odada kilitli tuttuğu suçlamasıyla yargılanan Kamuran Pınar A.‘nın tahliye edilmesine, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları itiraz etti. İtiraza gerekçe olarak “ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılanan Kamuran Pınar A.’nın kaçma ihtimali, çocuğun can güvenliği ve kaçırılma riski gösterildi.Cem Muhammet, yeniden devlet korumasına verildi.

Temmuz 2020’de, Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’ndeki bir apartmanda, çöp eve dönen dairede belediye ekiplerince baygın halde bulunan ve teyzesi Kamuran Pınar A. tarafından, 1 yıl boyunca alıkonulduğu iddia edilen Cem Muhammet A., Antalya’ya, annesinin yanına gönderilmiş, burada, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri tarafından korumaya alınıp Akdeniz Üniversitesi’ne kaldırılmıştı. Tedavisi sonrası Antalya Çocuk Evleri Sitesi’ne yerleştirilen, fiziki ve psikolojik tedaviye alınan Cem Muhammet, annesi Pınar A.’ya teslim edildi.

“Hayatını kaybedebilirdi”

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruştur, 5 ayda tamamlandı. 7 sayfalık iddianamede, suçlamaları reddeden Kamuran Pınar A. hakkında, “ihmali davranışla öldürmeye teşebbüs”, “çocuğa eziyet” ve “çocuğu kaçırma” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından 27 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede, Kamuran Pınar A.’nın akıl sağlığıyla ilgili rapor da yer aldı. Suç tarihinde, akıl hastalığının bulunmadığı ve zayıflığının saptanmadığı belirtildi. İddianamede, aynı zamanda savcılığın talebi üzerine Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından tanzim edilen rapora da yer verildi. Raporda, çocuğun beslenme ihmali nedeniyle organlarında ve vücudunda kalıcı hasar kalabileceği, “eğer bulunmasaydı; hayatını kaybedebileceği” belirtildi.

Teyze, duruşmada tahliye edildi

Kamuran Pınar A.’nın, Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki “gizlilik kararı” bulunan yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olan Kamuran Pınar A. ile taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler avukatı hazır bulundu. 1,5 saat süren duruşmada tutuklu sanık, mağdur olduğunu belirtip, tahliyesini istedi. Tarafların avukatları ve tanıkların dinlendiği duruşmayı 10 Mayıs’a erteleyen mahkeme heyeti, “ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs” suçuyla yargılanan Kamuran Pınar A.’nın, üzerine atılı suçun vasfının değişme ihtimalini göz önünde bulundurarak adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

“Sadece oğlum için değil, diğer masum insanlar için de tehlike oluşturuyor”

​Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da taraf olduğu davada, tahliye kararına itiraz geldi. Bakanlık avukatları, “ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılanan Kamuran Pınar A.’nın adli kontrol şartına rağmen yurt dışına kaçma ihtimaline dayanarak, Cem Muhammet’in can güvenliği olmadığı ve kaçırılma riski de olduğu gerekçesiyle savcılığa itirazda bulunarak Kamuran Pınar A.’nın yeniden tutuklanmasını istedi. Antalya’da yaşayan anne Yasemin A. da kendi avukatının da karara itiraz ettiğini ve oğlunun yeniden devlet korumasına alındığını söyleyerek, “Oğlumu tedbir amacıyla yeniden kuruma teslim etmem gerekti. Akılalmaz işkenceler söz konusu ve bu cani şu anda dışarıda. Sadece oğlum için değil, diğer masum insanlar için de tehlike oluşturuyor” dedi.

 

TIKLAYIN – Annesi, çöp evde teyzesinin alıkoyduğu Cem Muhammet’in ismini değiştirecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx