Zonguldak’ta hava durumu: Yağışlar ne kadar devam edecek? (AFAD son dakika uyarısı)

Posted by

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığınca (AFAD), Batı Karadeniz bölgesinde “kırmızı” renkli ikaz verilen 6 vilayette tesirli şiddetli yağış ve sel baskınlarına karşı alınan önlemler paylaşılarak, vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları istendi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Batı Karadeniz‘de hala lokal kuvvetli olarak devam eden sağanaklar tesirini artıracak ve bugün gece yarısına kadar Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacak.

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde ağır yağış nedeniyle taşan Gaziler Deresi kenarındaki 25 konutta bulunan 56 kişi toplumsal tesislere yerleştirildi.

ENGELLİ VE GEBE KAMU GÖREVLİLERİNE İZİN

Zonguldak Valiliğince, kentte tesirini sürdüren yoğun yağmur nedeniyle engelli ve gebe kamu vazifelilerinin idari müsaadeli sayılacağı bildirildi.

“Engelli ve gebe kamu vazifelilerinin 27 Haziran’da 1 gün idari müsaadeli sayılmasına karar verilmiştir.” tabirlerine yer verilen açıklamada, dere yatağına yakın ve su baskınına maruz kalabileceği bedellendirilen konutların boşaltılması için konut sahiplerinin kollukça ikazına, muhtemel su baskını tehlikesi nedeni ile yapılan ikaza karşın konutunu boşaltmayanların kollukça tahliye edileceği, vilayet ve ilçelerde belediye başkanlıklarınca sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların uyarılması tarafında sık sık anons yapılacağı belirtildi.

MGM, paylaştığı bu haritayla şiddetli yağışlata karşı uyardı.

METEOROLOJİ UYARDI: ÇOK YAĞIŞA DİKKAT

Meteorolojiden yapılan ikazda bugün için Batı Karadeniz’de çok yağışlar beklendiği, metrekareye 100 kg üzerinde yağış yaşanacağı vurgulandı. Doğu Karadeniz’de ise şiddetli ve çok kuvvetli yağış ile birlikte kimi yerlere metrekareye 76-100 kg ortasında yağış düşmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan ikazlara nazaran gün uzunluğu yağışların Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop etraflarında çok olması, Sakarya, Bolu, Düzce, Çankırı, Çorum ve Amasya etrafları ile Samsun’un batısında çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiği belirtildi.

Zonguldak için 5 günlük hava varsayımı…

Özellikle çok yağış alması beklenen Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop’ta ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgara karşı vatandaşlara dikkatli ve önlemli olunması gerektiği ikazları yapıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.