Yunanistan, Türkiye ile kara hududundaki duvarı uzatmayı planlıyor

Posted by

Yunanistan Vatandaşı Müdafaa Bakanı Takis Theodorikakos, göçmenlerin Yunanistan’a girmesinin önüne geçmek için Türkiye ile kara hududunda bulunan duvarı uzatmayı planladığını açıkladı.

Yunanistan’ın Evros bölgesine yaptığı ziyarette konuşan Theodorikakos 40 kilometrelik duvarın 140 kilometre daha uzatılacağını söyledi.

2012 yılında inşa edilen duvar, Türkiye’nin Avrupa Birliği topraklarına geçerek iltica müracaatında bulunmak isteyen göçmenlerin sonu geçmesinin önüne geçmeyeceğini açıklamasından bir yıl sonra 2021 yılında uzatılmıştı.

Yunanistan 2015 ve 2016 yıllarında Avrupa’nın yaşadığı göç krizinin merkezinde yer almıştı. Suriye, Irak ve Afganistan’dan makûs hayat kuralları ve savaş nedeniyle kaçan ve sayısı bir milyona ulaşan mülteci büyük oranda Türkiye üzerinden geçerek Yunanistan’a geçmeye çalışmıştı.

‘AÇIK BİR BİLDİRİ VERMEK İSTEDİK’

Bu sayılar o günlerden bu yana önemli oranda düşmüş olsa da Yunan yetkililer önemli sayıda mültecinin ülkeye giriş yapmaya çalışırken durdurulduğunu açıklamıştı.

Yunanistan polisinin bilgilerine nazaran yılın birinci yedi ayında ülkeye giriş yapmaya çalışan 3,554’ü Evros’ta olmak üzere 7,484 mülteci yahut göçmen tutuklandı.

Theorodikakos duvarın uzatılmasının Yunanistan’ın “gizli gayeleri için insanların acı çekmesinden kâr elde etmeye çalışan” ve “göçü Avrupa’ya karşı bir şantaj gereci haline getirenlere” açık bir ileti vermeyi amaçladığını lisana getirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.