Uzmanlar kalp krizi için uyardı: Bayanlar daha çok tehlike altında

Posted by

Uzmanlar, semptomları erkeklerden daha meçhul olduğu için bayanların potansiyel olarak ölümcül bir kalp hastalığı teşhisini kaçırma riskinin daha yüksek olduğu konusunda uyarıyor.

Kardiyologlardan dikkat çeken bir ihtar geldi. Uzmanlar, bayanların kalp hastalığından muzdarip olduğunda yahut potansiyel olarak ölümcül bir kardiyovasküler sorun yaşayacağı vakit işaretlerin çoklukla gözden kaçırıldığını, zira bu belirtilerin erkeklerde olduğundan daha belgisiz olduğunu söyledi.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) tarafından yayınlanan bir raporda, bayanlara kalp hastalığı teşhisinin erkeklere nazaran daha güç olduğu belirtildi.

Kalp hastalığı için çoklukla gözden kaçan semptomlar ortasında daha kısa müddet yürüyebilmek ve orta sıra nefes almada zorluk yer alıyor. AHA’daki uzmanlar ayrıyeten, bir bayanın yakında kalp krizi, felç, kalp yetmezliği yahut öteki potansiyel bir durum yaşayabileceğine dair kimi semptomların da çoklukla gözden kaçırıldığı konusunda uyarıyor.

MEME KANSERİNDEN DAHA TEHLİKELİ

Kadınlar çoklukla göğüs kanseri konusunda daha fazla telaş duysa da Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), bayanların da kalp krizinden erkekler kadar ölme mümkünlüğünün olduğu konusunda uyarıyor.

Raporun müellifi ve Boston College’dan Dr Corrine Jurgens, “Belirtiler çoklukla kümeler halinde ortaya çıkar… Çok nadiren bir kişi tek bir semptomla gelir” dedi.

Uzmanlar, hekimlerin teşhis koymaya hazırlanırken çoklukla belli kalıplar aradıklarını söylüyor. Kalp hastalığı için anahtar belirtiler, tam nefes alma yeteneğindeki değişiklikler yahut çok fazla efor sarf edememeyi içerir.

Uzmanlar, kalp krizi geçiren bayanlarda olaydan evvel sıklıkla mide bulantısı, yorgunluk ve soğuk terleme yaşadıkları konusunda uyarıyor. Kalp yetmezliği, hastaneye yatış gerektiren kritik bir noktaya gelmeden evvel ekseriyetle haftalar öncesinden meseleleri hissettirir. Çoklukla terlemeye başlar, bedeninin etrafında olağandışı şişlikler olur ve beklenmedik bir mide ekşimesi hisseder.

TESPİT EDİLMESİ ZOR

CDC, Amerikalı bayanların yaklaşık yüzde 20’sinin kalp yetmezliğinden öleceği konusunda uyarıyor ve bu sorunun, göğüs kanseri üzere daha yaygın olarak konuşulan başka tehlikeleri geride bıraktığına dikkat çekiyor.

Kalp hastalığı Amerika’da bayanların önde gelen katili olsa da bir anket, tabiplerinin sırf beşte birinin ve kardiyologların yüzde 42’sinin bir bayanın kalp sıhhatini düzgün bir formda değerlendirebileceklerini düşündüklerini ortaya koyuyor.

2018 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırma da hekimlerin bayanlarda kalp krizlerini tespit edemedikleri belirtilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.