Usta Ekonomistten Altın Tahminleri: Bu Fiyatlar Ucuz!

Posted by

Altın piyasası 1.800 doların üzerinde mücadele etmeye devam ediyor. Yine de, bir piyasa analistine göre, yatırımcılar piyasada fiyat riskini kaçırmaya devam ettikçe değerli metal ucuz kalıyor.

“Şahin Fed, finansal piyasalarda şimdiden bir heyelanı tetikledi”

Degussa’nın baş ekonomisti Thorsten Polleit, son piyasa yorumunda, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını yükselttiği için ABD ekonomisini resesyona sürükleyeceğine dair artan riski görmezden geldiği için altının nispeten ucuz olduğunu belirtiyor. Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere CME FedWatch Tool’a göre piyasalar, faiz oranlarının yıl sonuna kadar en az %3 olmasını bekliyor. Thorsten Polleit, konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

Bu kulağa pek hoş gelmiyor. Ancak Fed’in aşırı derecede genişleyen politikasına son vereceği beklentisi, finansal piyasalarda şimdiden bir heyelanı tetikledi.

“Altın fiyatının şimdilik keskin bir şekilde yükselmesi engellenebilir”

Ekonomiste göre, altının son dört haftada önemli bir satış baskısı görmesinin nedenlerinden biri, yatırımcıların merkez bankalarının ekonomiyi yavaş büyüyen enflasyon baskılarına yetecek kadar zayıflatacak, ancak durgunluğa itecek kadar olmayan bir ‘yumuşak iniş‘ gerçekleştirebileceğine inanmaları. Thorsten Polleit, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Finansal piyasalar, merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmek ile finansal ve ekonomik sistemin uçurumdan düşmesini önlemek arasında kabul edilebilir bir denge kurabileceklerinden makul ölçüde emin olduğu sürece, altın fiyatlarının şimdilik keskin bir şekilde yükselmesi engellenebilir. Ancak merkez bankalarının planlarında başarılı olamama ve büyük bir krize neden olma riski gerçek ve ihmal edilemez.

Usta ekonomist altın için hala potansiyel olduğunu düşünüyor

Ancak ekonomist, ABD merkez bankasının dünya çapındaki devasa devlet borçları nedeniyle zorlaşan çok dar bir yolda yürüdüğünü de sözlerine ekliyor. Thorsten Polleit “Bir şeylerin ters gitme riski çok büyük, özellikle de rekor düzeydeki küresel borç düşünüldüğünde” diyor. Usta ekonomist, Fed ekonomiyi resesyona sokmaktan kaçınabilse bile, yatırımcılar enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağını anladığında altın için hala potansiyel olduğunu düşünüyor ve görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Muhtemel bir senaryoda, merkez bankaları faiz oranlarını biraz daha artıracak, ancak ‘enflasyonu düşürmek için sistemi çökertecek’ noktaya kadar değil. Bu, mal fiyatları enflasyonunun daha uzun süre yüksek kalacağını ancak kontrolden çıkmayabileceğini gösteriyor. Reel faiz oranları, yani enflasyondan arındırılmış nominal faiz oranları, büyük olasılıkla gelecek yıllarda negatif bölgede kalacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.