Üretimi durdurulunca ASELSAN düğmeye bastı! Kilogramı 80 bin dolar

Posted by

ASELSAN’ın Savunma Sistem Teknolojileri ile ​Mikroelektronik, Güdüm Elektro-Optik dal başkanlıklarının eserlerde kullanılan ve millileştirilme çalışmaları kapsamına alınan Sayısal Manyetik Pusula, Anova Ar-Ge Teknolojileri tarafından yerli olarak geliştirildi.

Anova Ar-Ge Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Volkan Palaz, ASELSAN ile yaptıkları stratejik iş birliği mutabakatı doğrultusunda şirketin yürüttüğü ulusallaştırma çalışmalarına takviye verdiklerini söyledi. Palaz, ortaya koydukları çalışmalarla “Son 3 Yılda En Fazla Eser Millileştiren Stratejik Ortaklar” kategorisinde ASELSAN’dan ikincilik mükafatı aldıklarını söz etti.

ASELSAN’ın talebi doğrultusunda bugüne kadar esnek mermi yolu, askeri fan, AC/DC ve DC/DC çeviricileri millileştirdiklerini belirten Palaz, 2019’da yeniden ASELSAN’ın isteği üzerine Sayısal Manyetik Pusula’ya yönelik çalışmalara başladıklarını lisana getirdi.

Palaz, kara ve deniz platformlarında ağır olarak kullanılan ve yurt dışından temin edilen Sayısal Manyetik Pusula’nın yerli muadili ile platform bazlı testlere başlandığını bildirdi.

Volkan Palaz, yurt dışı bağımlılığı sonlandırdıkları eserlerle tıpkı vakitte değerli ihracat muvaffakiyetleri yakaladıklarına işaret ederek, “Türkiye’de bölümdeki tüm ana yüklenicilerle yakın iş birliği halindeyiz. Türkiye’de oluşturduğumuz altyapımız, kalitemiz, sistemimizle eserlerimizi yurt dışına taşımak istiyoruz. Bunun çalışmaları başladı. Sayısal Manyetik Pusula ve gibisi yeni eserlerimizle ihracat gayemizi büyütüyoruz” dedi.

HEDEFİN YERİNİ SÖYLEYEN SAYISAL MANYETİK PUSULANIN GRAMI 80 BİN DOLAR

Anova Ar-Ge Teknolojileri Elektronik Tasarım Müdürü İbrahim Altunsoy, yürüttükleri çalışmalar sonunda ortaya yalnızca 25 gram tartıya sahip, yüksek teknolojiye dayalı, kilogram pahası yaklaşık 80 bin doları bulan bir eser çıktığını söyledi.

Sayısal Manyetik Pusula, bir elektro-optik sistem aracılığıyla amacın yerini tam olarak gösterebiliyor. Bu sayede silah ve atış denetim sistemleri gayesi tam on ikiden vurabiliyor.  Yakında insansız hava ve kara araçlarında da kullanılması mümkün olacak Sayısal Manyetik Pusula birinci evrede sadece sabit sistemler için geliştirildi. 

Anova Ar-Ge Teknolojileri Elektronik Tasarım Müdürü İbrahim Altunsoy eserin teknik özellikleri hakkında Ürün, dünyanın manyetik alan şiddetini ve istikametini ölçüyor. Manyetik kuzeye nazaran yere paralel bir sistemde nereye baktığımızı öğreniyoruz. Bunu da 0,25 derece üzere yüksek hassasiyetle sağlıyoruz. Tıpkı vakitte ivme ölçerleriyle de yükseliş ve yatış açısında yaptığınız dereceleri 0,1 derece hassasiyetle söylüyor. Bu sayede gözetleme, hedefleme, atış denetim vazifeleri yüksek hassasiyetle yapılıyor ve kusur oranları düşüyor. 31x33x13,55 milimetre üzere bir kibrit kutusundan küçük boyutlarda sahip. Güç tüketimi de 200 milivat civarında. Küçük, hafif ve düşük güç tüketimi, üzerinde yer aldığı sistemden doğan şoklara ve tesirlere karşı dayanıklılık üzere son derece zorlayıcı koşulların bir ortada sunulduğu bir eser. Dünyadaki üretici sayısı da bir elin parmaklarını geçmiyor, epeyce az” dedi.

YABANCILAR ÜRETİMİ DURDURUNCA YERLİLEŞTİRİLEREK SERİ ÜRETİME GEÇİLDİ

Sayısal Manyetik Pusula için öz kaynaklarla yola çıktıklarını, sonrasında TÜBİTAK takviyesi aldıklarını ve toplamda 30 binden fazla adam/saatlik mühendislik çalışmasıyla eser geliştirme sürecini muvaffakiyetle tamamladıklarını lisana getiren Altunsoy, “Ürünlerin kullanılacağı sistemlere entegrasyon ve doğrulama kademesindeyiz. Bir yandan da seri üretim ve kalibrasyon altyapısına yönelik yatırımları gerçekleştirdik. Seri üretime hazırız, yalnızca talebe nazaran üretim sayılarını artırmamız gerekebilir.” dedi.

İlk olarak ASELSAN’ın Doruk Elde Taşınabilir Elektro-Optik Sensör Sistemi üzere entegrasyon manasında çeşitli zorluklar barındıran bir esere adaptasyon çalışmaları yaptıklarını anlatan Altunsoy, bunu başka ASELSAN eserlerinin izleyeceğini belirtti. İbrahim Altunsoy, şunları kaydetti:

“Yalnızca ASELSAN’ın binlerce eserinde yer alan bir aygıt. Mevcut eserlerdeki bakım-onarım gereksinimlerinin karşılanması, yeni sistemlerin muhtaçlıklarının karşılanması, daha gelişmiş eserlerin geliştirilebilmesi açısından bu alanda yerli bir eser olması son derece stratejik. Kesimde farklı şirketler de ASELSAN’la birebir eseri kullanıyor. Yerli Sayısal Manyetik Pusula sahip olduğu özelliklerle mevcut eserin yerini alacak ve bu alandaki bağımlılığı sonlandıracak.

Millileştirme çalışmaları kapsamında bu eseri listeye ekleyen gruba teşekkür etmek gerekiyor. 3 yıllık çalışma sonunda yerli esere ulaştık. Şu an yurt dışından temin edilen eserin üretimi durduruldu ve tedarik edilemiyor. Bu karar vaktinde verildiği için de yerli eserimiz hazır. İhracat konusunda da iddialıyız. Bu alanda dünyada yaygın olarak kullanılan eserle rekabet edip, onun yerini alabilecek durumdayız. Dahası sistem üreticileriyle tasarım etabında bir ortaya gelip süratli ilerleyebileceğiz.”

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.