Türkiye Ermenileri Patriği’nden İsveç’te Kur’an yakılmasına tepki

Patrik Maşalyan Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleleri kullandı:

“Din ve inanç özgürlüğü insanlığın değerlerindendir. Bu bağlamda dini inanç ve kutsal değerlerine yapılacak her türlü hakareti bir insanlık suçu olarak görmekteyiz. Son yıllarda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde İslam dini ve müntesiplerine yönelik hakaretler kabul edilemez.

Özellikle en son İsveç’te Kuran-ı Kerim’i yakma olayını “düşünce ve ifade özgürlüğü” ile izah edilmeye yönelik değerlendirme gayretleri, dünyamızın barışa, karşılıklı sevgi ve saygıya muhtaç olduğu bu günlerde insanlar arası ilişkileri derinden yaraladığı gerçeği yadsınamaz.

Bu duygu ve düşüncelerle en hafif tabirle ahlaksızlık olarak nitelendirilecek bu tarz kışkırtıcı eylemleri her şeyden önce insan olarak kınıyoruz. Bu tarz hakaretlerde bulunanları, insani değerler çerçevesinde davranmaya davet ediyoruz.

Ayrıca toplumsal hassasiyetleri, dinleri, düşünce sistemlerini küçük düşürme gayretlerinin uluslararası hukuk önünde sorgulanmasının ve bu tarz hareketlerin “Geniş kapsamlı bir ifade özgürlüğü” çerçevesinde değerlendirilmemesi gereğini önemle vurguluyoruz.

Bu tür provokasyonların dinler arası barışı kundaklama tehlikesinin de tüm dindarlar ve dini önderler tarafından saptanarak, yangın henüz küçükken beraberce onu söndürme çabasının önemini takdir ediyor ve bu amaca hizmet eden barışçıl protestoların yanında olduğumuzu belirtiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx