Türk mutfağı, İngilizlerin adresi oldu

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 3 yıl evvel başlatılan Türk Mutfağı tanıtım çalışmaları, pandemi sonrasında yine hızlanırken yurt dışında restoran kuran girişimcilerin sayısı da giderek artıyor. Almanya’ya Türk dönerini kazandıran teşebbüsçüler artık de Türk mutfağının turizm elçisi olarak İngiltere’ye odaklandı.

Türk mutfağının dünyanın dört bir yanında tanıtılmasını amaçlayan gastronomi çalışmalarının pandemi tesirlerinin azalmaya başlamasıyla yine hızlandığını belirten Shish Meze Restoran Kurucusu Az Gül, “İngiltere’de 11 yıl boyunca çalıştığım restoranı satın alarak kurduğum Shish Meze Restoran ile Türk mutfağının en seçkin lezzetlerine sıra dışı bir form kazandırdım. Ege’den Karadeniz ve Doğu Anadolu’ya kadar Türk mutfağının temsilcisi olan yöresel yemekleri dünyaca ünlü şeflerin özel reçeteleriyle harmanlayarak İngilizlerin beğenisine sunuyorum. Beyti’den mıhlamaya, kaburgadan kebap çeşitlerine kadar farklı versiyonlarına imza attığımız Türk lezzetleriyle Türkiye’den İngiltere’ye uzanan gastronomi köprüleri kuruyorum” tabirlerinde bulundu.

21 yıllık meslek hayatının dönüm noktası

Londra’daki restoranında günde ortalama 600 kişiyi ağırladığını belirten Az Gül, “Öğünlerini çoğunlukla aperitif lezzetlerle geçiştiren İngilizleri Türk mutfağıyla tanıştırarak ülkede farklı bir yeme içme kültürünün olgunlaşmasına da vesile oldum. Shish Meze Restoran, çıraklıktan restoran işletmeciliğine uzanan 21 yıllık meslek hayatımın dönüm noktasını oluşturuyor. Türk mutfağının yöresel lezzetlerine farklı dokunuşlarla çağdaş kimlikler kazandırırken, sıra dışı sunumlarımızla da Avrupa’nın merkezinde Türk mutfağının imzasını atıyoruz. Birebir vakitte dünya mutfaklarından farklı reçeteleri barındıran bir seçki sunarak Türk mutfağının lezzet farkını öne çıkarıyoruz” dedi.

50’yi aşkın lezzeti menüsünde buluşturdu

Türk mutfağından 50’yi aşkın lezzetten oluşan özel bir menü ile hizmet verdiklerini kaydeden Shish Meze Restoran ve Array Restoran Kurucusu Ender Gül, “Menümüzde yer alan reçetelerimizi mevsim şartlarını dikkate alarak daima zenginleştiriyoruz. Mutfağımızda bir yandan konuklarımıza hizmet verirken başka yandan adeta bir Ar-Ge laboratuvarı üzere inovatif lezzetler geliştiriyoruz. Hedefimiz Türk mutfağının yurt dışındaki tanıtımına en üst seviyede katkı sağlamak. Lezzetlerimizin yanı sıra ambiyansımızla da İngilizlerin uğrak yeri olmayı başardık. Hem mutfağımızın hem de kültürümüzün İngiltere’deki tanıtım elçisi olarak ülkemizin dünyadaki vitrinine katma kıymet kazandırıyoruz” diye belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.