Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde TİS imzalandı: ‘Rakamı eleştiren işçiler tehdit ediliyor’

TRABZON – Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki TRABEL, TURKUAZ, TRABİTAŞ, TULAŞ, TİSKİ ve Kent A.Ş.’de çalışan 2 bin 381 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS) bugün Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile HAK-İŞ ve Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında imzalandı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda yapılan TİS imza törenine daire başkanları ve işçi temsilcileri de katıldı.

Yapılan sözleşmeye göre Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirketlerinde en düşük işçi maaşı 17 bin 500 TL olacak. Ayrıca Ramazan Bayramı’nda 4 gün, Kurban Bayramı’nda 8 gün ikramiye ücreti ödenecek.

ZORLUOĞLU: ARALIK SONUNDA YENİDEN BİR ARAYA GELECEĞİZ

TİS töreninde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye başkanı Murat Zorluoğlu, ekonomik zorlukları bildiklerini ve yapılan zammın enflasyon oranının üzerinde olduğunu belirtti.

Belediyenin ekonomik imkanlarını maksimum seviyede zorladıklarını söyleyen Zorluoğlu, “Temmuz ayında itibaren yüzde 61 oranında tüm şirketlerimizden personelimize ücret artışı yapmaya karar verdik. Bunda mutabakata vardık. Bu enflasyonun yaklaşık 22-23 civarında bir refah payı anlamına geliyor. Aralık ayı sonunda yeniden bir araya geleceğiz ve ekonomik duruma göre işçilerimiz için yeni bir değerlendirme yapacağız” dedi.

ARSLAN: BİRBİRİMİZİ KIRIP DÖKMEDEN BİTİRMEK ÖNEMLİ

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, ülkenin olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirterek, ekonomik krizin ve yüksek enflasyonun herkesin canını yaktığını dile getirdi.

Sözleşmenin “fena olmadığını ama daha da üzerine çıkılması gerektiğini” kaydeden Arslan, “Daha çok ücret almamız gerektiğinin farkındayız. Başkanımız da onu ifade etti. Bu TİS’in imzalanmaması durumunda doğabilecek zorluklar bu şehre hiçbir şey kazandırmıyor. Çatışma, bizim düşünmek istemediğimiz şeyler. Uzlaşma iyidir. Kavga etmeden, çatışmadan, birbirimizi kırıp dökmeden bu toplu iş sözleşmesinin bu noktaya gelmesi önemlidir” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERDEN SÖZLEŞMEYE TEPKİ

Yapılan TİS sonrası görüştüğümüz işçiler verilen ücrete tepki gösterirken sendikayı da haklarını savunmadıkları gerekçesiyle suçladılar.

Hizmet-İş Sendikası toplu sözleşme görüşmelerini yürüttüğü Balıkesir İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) işçileri için 25 bin TL net maaş ve 112 gün tediye ücreti ile aylık maaş 34 bin TL’yi bulacak şekilde, Manisa’nın Alaşehir Belediyesi’nde ise en düşük işçi maaşı 21 bin 500 TL ve 133 gün tediye ile 29 bin 400 lira maaşı bulacak şekilde anlaşma yapmıştı.

ZORLU: İŞÇİLERİ ÖNCE KORKUTTULAR, SONRA TEHDİT ETTİLER

CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Hizmet-İş Sendikası’nın işçilerle görüşmeden TİS sürecini yürüttüğünü ve “korkutma ile işçilere yoksulluk zammını kabul ettirdiğini” ifade etti.

Cüneyt Zorlu

Verilen ücretin günümüz şartlarında geçim ücreti olmaktan çok uzak bir rakam olduğunu belirten Zorlu, “İşçiler hakem heyetine gidilmesi taraftarıydı. Ama Hizmet-İş Sendikası, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu karşısına almak istemedi. Başkan Zorluoğlu ile HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan’ın zaten Van’dan dostluğu var. O yüzden sendikacılık değil ahbaplık ile imzaları attılar. Hizmet-İş işçiyi Trabzon’da sattı. Türkiye’nin birçok yerinde yapılan uygulamayı burada yapmadı. Adamına göre muamele yapılıyor. Muhalefet partisinde belediye ise onlara karşı dik duruyor ama zorlanacağını düşündüğü belediyelerde işçiyi düşünmeden hareket ediyorlar” dedi.

Maaş zammını düşük bulan ve sendika ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ni bu konuda eleştirilen işçilerin tehdit edildiğini dile söyleyen Zorlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Asgari ücretle çalışacak binlerce kişi olduğunu, kimsenin vazgeçilmez olmadığını söyleyip işçiye aba altında sopa gösterdiler. İktidar belediyelerinde güç zehirlenmesi var. Toplumsal tepkileri sindirdikleri için istedikleri gibi at oynatıyorlar. Belediye işçileri işsiz kalmaktan korkuyor. Bana mesaj yazan bütün işçiler isimlerinin geçmemesini söylüyor. Belediye ile sendika el ele işçileri sattılar. Bu durumu eleştiren işçiler de açıkça işten çıkarılmakla tehdit ediliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx