Teknik direktör Nenad bjelica, Trabzonspor’da devrim yaratmak istiyor!

Trabzonspor, sezona Spor Toto Süper Lig, Avrupa kupaları ve Ziraat Türkiye Kupası hedefleriyle başladı. Üç kulvarda da sportif beklentileri karşılayamadı. Bu sonuçların ardından bordo-mavililer, başkan Ahmet Ağaoğlu’nun istifası ve teknik direktör Abdullah Avcının da görevinden ayrılması sonucu köklü bir değişime girdi.

Trabzonspor’un yeni teknik direktörü Nenad Bjelica, değişimin hazırlıklarına hızlı bir şekilde devam ediyor.

TRABZONSPOR’DA AYARLAR BOZULDU

Geçtiğimiz sezon Trabzonspor, sürdürülebilir bir ekonomik yapıyla birlikte sportif başarıyı da yakalamıştı. Mali disiplinden taviz vermeyen bordo-mavili kulüp, bu sezon ise yukarı çıkan takım bütçesine rağmen arzuladığı sportif başarıları yakalayamadı. 1 Milyon 500 Bin Euro olarak belirlenen tavan ücretin bozulması, yeni transferlere verilen imza ve imaj ücretleri yanında çeşitli bonuslar takım içerisindeki dengeleri bozmasıyla oyuncu grubunun da denge ayarları bozuldu. Yönetimi bütçeyi düşürerek Bjelica ile dengeli bir kadro kurmak istiyor.

SPORTİF BAŞARISI TAKIM BÜTÇESİYLE ÖRTÜŞMEDİ

Nenad Bjelica, bordo-mavili takıma gelerek teknik adamlık kariyerinin en pahalı takımının başına geçti. 119 Milyon Euro piyasa değeri bulunan Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig’de Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ardından en değerli üçüncü takım konumunda olmasına rağmen sportif başarısı takım bütçesiyle örtüşmedi.

Takım bütçesini 43 Milyon Euro’lardan aşağıya doğru çekmek için çalışmalarını sürdüren yönetim 20-25 milyon Euro arasında maaş bütçesini tutmayı hedefliyor. Kademeli olarak sezon bitmeden bu planını hayata geçiren Karadeniz ekibi, Vitor Hugo, Peres ve Naci Ünüvar ile devam eden sürece sezon sonuna kadar yeni isimleri de dahil edecek. Takımda kiralık olarak forma giyen Yusuf Yazıcı, Gbamin ve Markovic ile devam etmeyi planlamayan Hırvat teknik adam, sezon boyunca performanslarının üzerine koyamayan Bartra, Bardhi, Gomez, Larsen ve Umut Bozok gibi isimleri de mercek altına aldı. Bu oyuncuların önümüzdeki sezonda sözleşmelerinin devam edecek olması nedeniyle yaşanacak gelişmelere göre hareket edilecek. Sözleşmesi sona erecek olan Marek Hamsik’in ise farklı kariyer planları bulunuyor. Söz konusu oyuncular farklı takımlara transfer olması veya ayrılması halinde 20 Milyon Euro gibi önemli bir bütçe alanı açılacak ve Bjelica’da dengeli yarışmacı takım kuracak.

TEKLİFLER DEĞERLENDİRİLECEK

Mali tabloyu toparlama adına şimdiden bir dizi önlemler alan Karadeniz ekibi, mevcut oyuncu kadrosuna gelecek olan teklifleri değerlendirmeye alacak. Önümüzdeki sezon için takım maliyetini aşağıya çekmeyi hedefleyen Trabzonspor, bütçe planlaması doğrultusunda mevcut kadroda bulunan oyunculara gelmesi muhtemel teklifleri değerlendirecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir