Tayvan Pelosi’ye gurur madalyası verdi

Posted by

Çin ve ABD ortasındaki Tayvan krizinde ipler güzelce geriliyor.

Son olarak tansiyonu tırmandıran olay ise  ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti oldu.

Uzak Doğu seyahatine çıkan Pelosi, Çin ile problemler yaşayan Tayvan’ı da ziyaret etti ve bunun sonucunda Çin’den sert açıklamalar ve uygulamlar geldi.

Pelosi’ye gurur madalyası verildi

Diğer yandan Pelosi, ziyareti kapsamında, bu sabah beraberindeki 5 kişilik kongre heyetiyle Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile bir ortaya geldi.

Tayvan önderi Tsai, görüşmede, Pelosi’ye, Tayvan’daki hükümetin devamı olduğunu öne sürdüğü Çin Cumhuriyeti’nin “Uğurlu Bulutlar Düzeni” ismi verilen şeref madalyası ve özel şeridini takdim etti.

Tayvan’dan ABD’ye teşekkür

Tayvan lideri, Pelosi ve heyetine kritik bir dönemde Tayvan’ın yayında olduklarını somut olarak gösterdikleri ve ABD’nin Tayvan’ın kendini savunmasına takviyesini söz ettikleri için teşekkür etti.

“Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacağız”

Tayvan’ın Çin’in artan askeri tehditlerine boyun eğmeyeceğini vurgulayan Tsai, “Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacak, birebir vakitte demokrasi ismine çizgisi müdafaayı sürdüreceğiz.” dedi.

“ABD’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir”

Pelosi de Kongre ismine kendisine tevdi edilen onur için Tsai’ye teşekkür ederken, “ABD’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Tayvan’da ve dünyanın geri kalanında demokrasiyi müdafaa kararlılığımız değişmemiştir. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a dayanak kelamını terk etmediğini açıkça göstermiştir.” dedi.

Pekin idaresi reaksiyon gösterdi

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan dün gece Tayvan’a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin ortasında tansiyona sebep olan ziyaret, Pekin’in reaksiyonunu çekmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Nisanda planlanan ziyaret iptal edilmişti

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” prensibinin tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” manasına geleceği ihtarında bulunmuştu.

25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi oldu

Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Lideri oldu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Ziyarette Pelosi’ye, Temsilciler Meclisi Dış Alakalar Komitesi Lideri Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Lideri Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Lider Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış Münasebetler Komitesi üyesi Andy Kim eşlik ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.