Tarsus’ta yurttaşlara fiyatsız dağıtılacak buğdayın hasadı başladı

Tarsus Belediyesi, cet ve yerli tohumlar kullanarak ektiği buğday ve arpanın hasadını gerçekleştirdi. Belediyenin kendi imkanlarıyla Tarsus Şelalesi mevkiinde 70 dönümlük alanda ektiği karakılçık, kunduru, Adana 99 çeşitlerinden buğdaylar ve arpanın hasadı yapıldı. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsüyle yapılan protokol çerçevesinde ekinoks, osmaniyem ve yakamoz buğday çeşitleri de hasat edildi. Yapılan hasatlarda 35 ton buğday ile 2,5 buçuk ton arpa edildi.

Buğday hasadına, Tarsus Belediye Lideri Haluk Bozdoğan da katıldı. Bozdoğan, Tarsuslu çiftçinin emeğine ve Tarsus kültürüne dikkat çekmek için sekiz köşe kasket takıp, biçerdövere binerek buğdayları inceledi.

“TARSUS, HER İSTİKAMETİYLE ARTI PAHAYA SAHİP”

Başkan Bozdoğan, burada yaptığı konuşmada, Tarsus’ta gerçekleştirilen tarım çalışmalarının kıymetine değinerek, “Tarsus, tarım kenti, tarihi bir kent, turizm kenti, sanayi kenti, lojistik bir kent. Yani o kadar çok artı pahalara sahip bir kent. Lojistik, zira bakıyorsunuz bir tarafta deniz yolu, havalimanı, bir tarafta demiryolu, bir tarafta otoyol. Coğrafik olarak şöyle bir pozisyona baktığınız vakit Türkiye’nin hiçbir yerinde bu türlü bir yer yok. En değerli bölgelerden biri Akdeniz bölgesi. Tarsus’un nimetlerinin çok artısı var. Bu lojistik takviyenin de bu kadar çok olduğu bir kentte tarımın en âlâ yere getirilmesi, elbette ileride idare olarak bizlerin en büyük hedefidir” dedi.

“ÇİFTÇİLERİN DÜŞTÜKLERİ DURUM BELLİ”

Tarsus’ta, tarımın sıfır rakımdan 2 bin rakıma kadar her türlü eseri ortaya koymasının, dünyada hiçbir yerin sahip olmadığı bir özellik olduğunu belirten Bozdoğan, “Dünyada üç tane kıymetli ova var. Bunlardan biri Çukurova ovasıdır. Biz bu Çukurova ovasının pahasını hakikaten en düzgün formda bilirsek insanların ömür kalitesini de o biçimde arttırırız. Çiftçilerimizin ekonomik koşullarda düştükleri durum aşikâr. Ben Tarsus halkı için elimden gelen her şeyi yapacağım. Şundan eminim ki, ortadan muhakkak bir müddet geçtikten sonra bu tarımdaki muvaffakiyetin biyodinamik tarıma kadar nasıl gittiğinin bir öyküsü, bir destanı yazılacak. Bu öyküde, bu destanda misyon alan şu anki ziraat mühendislerim, işçi çalışanlarım, her birinin buradaki kıymetlerini Tarsus halkı görecektir” diye konuştu.

HASAT SÜREÇLERİ BAŞLADI

Hal mevkiinde 30 dekarlık belediye toprağına ekimi gerçekleştirilen Adana 99 buğday çeşidi de hasat edildi. Hasat sonucunda 21 ton buğday elde edildi.

Elde edilen buğday ve arpalar çiftçilere fiyatsız dağıtılmanın yanı sıra una ve kepeğe dönüştürülerek belediye ekmek fırınında kullanılacak ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler ile vatandaşa dağıtılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.