Suudi Arabistan’dan acayip proje: 170 kilometrelik gökdelen inşa edecekler

Posted by

Suudi Arabistan, dokuz milyon insanı barındıracak 170 kilometre uzunluğunda aynalı bir gökdelen inşa etmeyi planladığını açıkladı. Planlar, Suudi Arabistan prensi Muhammed bin Selman tarafından açıklandı. Hedef, Suudi Arabistan’ın batısında, Süveyş Kanalı’na yakın bir noktada bulunan Tabuk bölgesinde bir yüksek teknolojili akıllı şehir inşa etmek.

“Çizgi” olarak adlandırılacak olan mega yapı hem şekil hem de boyut açısından benzersiz olacak. Sadece 200 metre genişliğinde ve 500 metre yüksekliğinde olmasına rağmen çöl boyunca 170 kilometre uzanacak. Yani, “yana yatmış bir gökdelene” benzeyecek.

Teorik olarak, bu binanın içinde yaşayacak milyonlarca kişi binanın içindeki tüm tesislere beş dakika içinde ulaşabilecek. Bunu, binanın içinde kurulacak olan hızlı raylı sistemi kullanarak yapacaklar. Bir toplumun ihtiyacı olan her şey, okullar, evler, iş merkezleri, parklar bina içinde yer alacak.

Tamamen yeşil, yenilenebilir enerji kullanacak olan olan binanın dışı, aynalarla kaplanacak. İçinde, motorlu taşıt veya fosil yakıt yakan hiçbir araç olmayacak.

Projenin gerçek olup olmayacağı veya inşaatına ne zaman başlanacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Ancak yine de Suudi Arabistan’ın cesur planlarından biri olarak tarihte yerini alacak gibi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.