Sudan zehirlenmelerin yaşandığı köyü terk ettiler

Posted by

Merkeze bağlı Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı ile birlikte başlayan zehirlenme hadiselerinde 1 kişi öldü, 141 kişi de hastanelerde tedaviye alındı. Hala tedavileri süren 4’ü ağır bakımda, 17 kişinin durumlarının düzgüne gittiği belirtildi.

Köyde bulunan su depolarında yapılan paklık ve klorlama çalışmalarının akabinde yurttaşların konutlarına sular yine verilmeye başladı. Lakin buna karşın şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması istendi.

Yurttaşlar, içme suyu muhtaçlığını dışarıdan getirilen hazır sularla karşılarken, öteki gereksinimlerinde ise şebeke suyunu kullanıyor.

KÖYDE SESSİZLİK HAKİM

Şebeke suyunu kullanma konusunda tedirginlik yaşayan yurttaşlar, yaylalarda ve kent merkezlerinde bulunan meskenlerine gitti. Köyde kirada oturan yurttaşlar da öteki bir yerde yeni konut arayışlarına başladı. Sessizliğin hakim olduğu köyde kalan yurttaş ise tekrar eski günlerine dönmeyi bekliyor.

‘UYGUN KONUT BULURSAM GİDERİM’ 

Sudan zehirlendiği için kızı hastanede tedavi gören Metin Vazakoğlu, “Kızım da hasta. Ankara’da tedavisi devam ediyor. Diyalizden yeni çıktı. Olağan servise alındı. Ben burada kirada oturuyorum. Uygun kiralı diğer bir yerde konut bulabilirsem çıkacağım. Buradan gideceğim. Suları dışarıdan getiriyorum. Otomobilin bagajına koyup götürüyorum o biçimde kullanıyoruz. Konutta sular akıyor fakat kullanmıyoruz. İnsan korkuyor artık. Suya bile dokunmaktan korkuyoruz. Neden zehirlenme olduğu belirli değil. Kızım da ben de bütün aile olarak suyu kullanıyorduk. Bize bir şey olmadı, kızım rahatsızlandı. Bir sürü komşum hastalandı. Burada yalnızca meskeni olanlar kaldı ya da hastası olmayanlar kaldı. Geri kalanlar bıraktı burayı, gittiler. Meskenlerde kimse yok. Herkes komşusuna, akrabasına gitti. Çoluğunu çocuğunu akrabalarına bıraktı. Benim çocuğum ağabeyimde duruyor. Yaylalarda meskeni olanlar oraya gitti. Herkes huzursuz şu an. Suyu kullanmıyorum ben” diye konuştu.

İçme suyu gereksinimini dışardan, öbür muhtaçlıklarını ise şebeke suyundan karşıladıklarını söyleyen Serhat Çakıoğlu ise “İçme suları şu anda dağıtılmakta. Şebeke sınırından su meskenlere geliyor. Konutlarımızda kullanıyoruz lakin içmiyoruz. İçme sularını hazır kullanıyoruz. Duş ya da el yüz yıkama üzere şeylerde şebeke suyunu kullanıyoruz. Gidenler var” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.