Son dakika haberi: Türkiye BRICS’e üye olmak için müracaat yapacak

Posted by

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın (BRICS), ekonomik işbirliği tarafında 2009 yılında kurduğu oluşumda yeni gelişmeler yaşanıyor. BRICS Memleketler arası Forumu Lideri Purnima Anand, Arjantin ve İran’ın geçtiğimiz haziran ayında yaptıkları üyelik başvurusunu hatırlatırken; Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır’ın da BRICS’e iştirak için müracaat yapmaya hazırlandığını söyledi.

“ÇOK SÜRATLİ BİR FORMDA BRICS’E KATILACAKLARINI UMUYORUZ”

Anand açıklamasında, “Arjantin ve İran’a ek olarak Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır da kuruluşa üyelik müracaatları sunmaya hazırlanıyor. Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Salman ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçtiğimiz 1-2 Haziran tarihinde Riyad’a gerçekleştirdiği ziyarette bu husus gündeme geldi. Rusya, Suudi Arabistan’ın örgüte katılma isteğini destekledi. Ayrıyeten Türkiye ve Mısır da BRICS’e iştirak için ilgi gösteriyor. Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır’ın, BRICS’e iştirakinin çok süratli bir halde gerçekleşeceğini umuyorum. Bunun hoş bir adım olduğunu düşünüyorum. Elbette genişleme her vakit olumlu algılanır. Bu BRICS’in tüm dünyadaki nüfuzunu açık halde artıracaktır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN MÜMKÜN BRICS ÜYELİĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018’de Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen 10’uncu BRICS Tepesi’ne “özel davetli lider” olarak katılmış ve Türkiye’nin BRICS’e üyelik konusunda isteğini lisana getirmişti.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.