Selman’ın Türkiye ziyaretinin perde ardı: Sürpriz gelişmeler peş peşe gelecek!

Posted by

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile evvelki gün Beştepe’de yaptığı görüşmenin ayrıntılarına ulaşıldı.

Edinilen bilgilere nazaran, Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ana gündem hususlarından biri, bu ülkenin Türkiye’ye uyguladığı örtülü ihracat ambargosu oldu. Ambargonun yakın bir vakitte kaldırılacağı öğrenildi.

TAM OLAĞANLAŞMA SÜRECİ

Ziyaretin hedefinin ‘tam normalleşme’ sürecinin başlatılması olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı kaynakları “Son yıllardaki krizin aşılması yolunda kıymetli adımlar atıldı. Tam olağanlaşma sürecine giriş yapıldı diyebiliriz. Bundan sonra hedef son yıllarda yaşanan krizden evvelki periyoda geçiş sağlamak. Bunun için temaslar sıklaşacak. Ziyaretlerimiz artacak” değerlendirmesini yaptı.

YATIRIMLAR ARTIRILACAK

Görüşmede, ekonomik alanda yapılacak yeni muahedeler da gündeme geldi. Türkiye’ye yönelik yatırımların artırılmasına konusunda mutabık kalındı. İki ülke ortasında bir swap mutabakatı olup olmayacağı en çok merak edilen bahislerin başında geliyordu. Görüşmede bu adımın da ilerleyen günlerde atılmasına karar verildiği öğrenildi.

ZİYARETLER ALAKALARIN PARLAK BİR İSPATI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi Suudi Arabistan medyasında geniş yer buldu. Haberlerde, bin Selman’ın Türkiye ziyaretine ve iki ülke ortasındaki tarihî ilgilerden övgüyle bahsedildi.

Suudi Arabistan merkezli El-İhbariye televizyonunun haberinde “Suudi Arabistan ile Türkiye bağlarının, önderler ortasında atılan somut adımlarla yeni bir kalkınma ve refah çağının müjdecisi olduğu” belirtildi.

Haberde, iki ülkenin birlikte çalışmasının, bölgesel sorunların tahlili, terörle uğraş ve bölgesel istikrarı destekleme açısından da değerli olduğu vurgulandı. Suudi Arabistan resmî haber ajansı SPA’da da iki ülke münasebetlerine dair bir haber servis etti. SPA “Krallık ve Türkiye’nin derin tarihî bağları paylaştığına” dair bir haber yayınlayarak “Krallık ve Türkiye’deki iki önder ortasındaki karşılıklı ziyaretler münasebetlerin gücünün parlak bir kanıtı” tabirlerine yer verdi.

Suudi Okaz gazetesi ise ziyarete ait yayınladığı haberinde Ankara’daki Türkiye-Suudi Arabistan görüşmelerinin iki ülke ortasındaki siyasi, ekonomik, askerî, güvenlik ve kültürel bağlantılar dâhil olmak üzere ikili alakalarda yeni bir işbirliği devrinin başladığını teyit ettiğini belirtti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.