Rusya’da tahıl koridoru zirvesi! ‘Görüşmeler olumlu’

Posted by

Gıda krizin tahliline ait Ukrayna limanlarında bekleyen Tahıl yüklü gemilerin tahliyesi için Türk ve Rus askeri heyetleri Moskova’da görüştü.

“Yapıcı ve hayli olumlu havada” geçtiği bildirilen toplantı sonucunda, sorunun tahliline yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM ortasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayışın oluştuğu belirtildi.

“YAPICI VE EPEYCE OLUMLU HAVADA” GEÇTİ

“Kırmızı hat” diplomasisi kapsamında görevlendirilen Türk ve Rus generaller başkanlığındaki askeri heyetlerin başşehir Moskova’da gerçekleştirdikleri görüşmenin “yapıcı ve epeyce olumlu havada” geçtiği öğrenildi.

Başta tahıl yüklü ticari gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesinin ele alındığı toplantıda, sorunun tahliline yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM ortasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayışın oluştuğu öğrenildi. Bu kapsamda Ukrayna ve BM tarafı ile görüşmeleri müteakip gelecek haftalarda Türkiye’de dörtlü olarak bir ortaya gelinmesinin beklendiği bilgisi alındı.

MARİUPOL LİMANINDAN AYRILAN BİRİNCİ YABANCI GEMİ OLDU

Öte yandan Moskova’daki görüşme birinci somut sonucunu da verdi. Uzun süren toplantının bitiminden yalnızca birkaç saat sonra günlerdir bekleyen Türk kuru yük gemisi Ukrayna limanından ayrıldı. “Azov Concord” isimli Türk gemisi Rus ordusu ve ayrılıkçıların denetimindeki Ukrayna’nın Mariupol limanından ayrılan birinci yabancı gemi oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.