Portekiz basınından Oliveira transferine övgü

Posted by

Galatasaray’da merakla beklenen orta saha transferi için birinci açıklanan isim Porto’dan Sergio Oliveira oldu.

Geçtiğimiz dönemin devre ortasında Roma’ya kiralık olarak transfer olan Sergio Oliveira, başşehir takımıyla Konferans Ligi’nde memnun sona ulaşmıştı.

Roma Teknik Yöneticisi Jose Mourinho, Oliveira’nın ekipte kalmasını talep etmesine karşın transfer gerçekleşmemiş ve Galatasaray devreye girerek Portekizli yıldızı takımına dahil etmişti.

İlk idmanına çıktı

Yeni transfer Sergio Oliveira, sarı-kırmızılı grupla birinci idmanına dün sabah çıktı. Portekizli futbolcu çalışmadan evvel teknik işveren Okan Buruk ile bir müddet sohbet etti.

Portekiz’de yayınlanan Record gazetesinin Porto muhabiri Andre Monteiro, Galatasaray’ın yeni transferi Sergio Oliveira için Milliyet’e değerlendirmelerde bulundu.

“Fiziğiyle değil, tekniğiyle ön planda”

İlk olarak Oliveira’nın çok taraflı bir futbolcu olduğuna vurgu yapan Portekizli gazeteci, “Orta sahanın merkezinde oyunun her iki istikametini de oynayan gerçek bir sekiz numara. En çok dikkat çeken istikametleri pas marifeti ve uzaktan tesirli vuruşları. Fiziğiyle öne çıkan bir isim değil, onun yerine daha çok tekniğiyle oynuyor, kadro oyununu yönlendiriyor.

Ofansif tarafı daha önde olsa da defansif olarak da değerli meziyetleri bulunuyor. Grubun kazandığı özgür vuruşlarda topun başına geçer ve penaltılarda da inançlı bir atıcı olduğunu söylemek gerek. Savunmanın önünde pas dağıtıcı özelliği Andrea Pirlo’yu anımsatıyor. İleri çıkma ve topu taşıma yeteneğiyse bana nazaran ondan daha fazla” dedi.

“Neden bu türlü olduğunu anlamak zor”

Galatasaray’ın Sergio Oliveira’yı gerçek bedelinin çok altında bir bedelle takımına kattığını da aktaran Portekizli muhabir, “Roma kiralık periyodunun akabinde onu kalıcı olarak takımına katmak istedi lakin kulüpler bonservis konusunda anlaşamayınca bu transfer gerçekleşmedi.

Galatasaray kendisini, olağanda Porto’nun isteyeceğinden epeyce düşük bir bonservis bedeliyle takımına kattı. Neden bu türlü olduğunu anlamak sıkıntı. Zira olağanda kulübün bu transfer için 10 milyon euro üzere bir bedel talep etmesi gerekirdi, o da olmazsa en azından 7-8 milyon euro…Bu bağlamda 3 milyonluk bedel biraz aşağıda kalıyor. Galatasaray bence son derece makul bir fiyata olağanüstü bir futbolcuyu takımına katmış oldu.” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.