Petrol monopollerinden rekor kâr

Posted by

Küresel petrol fiyatlarındaki artışın akabinde ExxonMobil, Chevron ve Shell üzere petrol devleri kâr rekorları kırdı.

ABD merkezli petrol devleri ExxonMobil ve Chevron, Rusya-Ukrayna savaşının akabinde yükselen güç fiyatlarıyla ikinci çeyrekte rekor seviyede kâr bildirdi.

Muazzam seviyedeki karlar, ABD ve Avrupa’da tüketicilerin onlarca yıldır görülmedik enflasyon oranları altında ezildiği ve güç stoklarının azaldığı sırada geldi.

EXXON’UN KARI 17,8 MİLYAR DOLAR

Financial Times’ın haberinde S&P Capital IQ’nun derlediği datalara nazaran, Exxon’un ikinci çeyrekte net kârının varsayımları aşarak 17,8 milyar dolar olduğu belirtildi. Analistler Exxon’un net kârının 16,9 milyar dolar olacağını kestirim ediyordu. Şirket en son 2012’de petrol fiyatlarının yükseldiği bir öbür devirde 15,9 milyar dolarla rekor seviyede çeyrek kârı açıklamıştı.

Bununla birlikte güç devinin geliri 115,6 milyar dolara yükseldi. Bir yıl evvel bu ölçü 67,7 milyar dolar seviyesindeydi.

Exxon’un CEO’su Darren Woods, karların ve nakit akışının artan üretimden ve sıkı maliyet denetiminden faydalandığını söyledi.

CHEVRON’UN ÇIKARI 11,6 MİLYAR DOLAR

Chevron’un ikinci çeyrek kârıysa 11,6 milyar dolar ve bu ölçü şirketin kaydettiği en yüksek çeyrek kârı. Chevron, analistlerin 9,9 milyar dolarlık kâr kestirimini rahat aştı. Şirketin gelirleri de 65 milyar dolara yükseldi. Bu ölçü bir yıl evvel 36 milyar dolar seviyesindeydi.

Birleşik Krallık merkezli petrol devi Shell de 11,5 milyar dolarlık karlarla art geriye ikinci çeyrekte de rekor çıkar bildirdi. Fransız TotalEnergies ise bu çeyrekteki kârının geçen yılın tıpkı devrine kıyasla üç kat artarak 9,8 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Exxon, Chevron, Shell, BP ve TotalEnergies haziranın sonuna kadar olan üç aylık devirde toplamda 50 milyar doların üstünde kâr elde etti.

WASHİNGTON’DAN REAKSİYON GELEBİLİR

CNBC’nin haberine nazaran şirketlerin rekor seviyede karlar açıklaması Washington’ın yansısını körükleyebilir. ABD Lideri Joe Biden, şirketlerin fiyatları tüketicilerin aleyhine yüksek tuttuğunu söyleyerek üretimi artırma daveti yapmıştı. Artan güç maliyetleri rekor seviyede enflasyon oranlarının ortaya çıkmasında değerli bir hisseye sahip.

Küresel seviyedeki ekonomik problemlerle kendilerinin de uğraştığını belirten şirketlerse üretimi artırdıklarını belirtiyor.

Öte yandan The New York Times’ın bildirdiğine nazaran petrol üreticilerinin üretimi süratli bir halde artırma konusundaki tereddütleri ham petrol fiyatlarını keskin bir halde yükseltti.

Bloomberg’in datalarına nazaran eylül vadeli Brent tipi ham petrolün varil fiyatı halihazırda 109,20 dolar. Eylül vadeli Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatıysa şu an 98,14 dolar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.