Petrol bulunan kuyular ‘yetersiz’ denilerek kapatıldı

Posted by

Sivas’ta 60’lı yıllardan günümüze kadar mesleğini sürdüren duayen gazeteci Sirer Doğan, 70’li yıllara dair Türkiye’de petrol gerçeğini tartışmaya açacak değerli bilgileri gün yüzüne çıkarttı.

70’li yıllarda Malatya’nın Darende ilçesi, Sivas’ın Ululuğu ve Halep köylerinde petrol sondajı yapıldığını belirten Doğan, yabancı mühendislerin başkanlık yaptığı bu sondaj çalışmalarında petrol bulunmasına karşın bulunan petrollerin yetersiz olduğu münasebet gösterilerek kuyuların üzerinin betonla kapatıldığını hatırlattı.

PETROL ÇIKINCA 3 GÜN KUTLAMA YAPILDI

Sivas ve etrafında petrol sondajlarının yapıldığı 70’li yıllarda faal gazetecilik yapan Sirer Doğan, 1970 yılında Darende’de petrol çıkınca 3 gün kutlama yapıldığını anımsatıp, “Maden Teknik Arama Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğü Sivas’ta kurulduktan sonra birinci petrol aramaları, 1967, 1968 yıllarında Malatya’nın Darende ilçesinde yapıldı, 3 kuyu açıldı. Kuyuların bir adedinden mağara çıktı, arpa dökülerek sıkıştırma yapılarak kapatıldı. 1969-1970 yılarında petrol çıkıp her taraf siyah olunca Darende de davullu zurnalı 3 gün kutlama yapıldı. MTA’nın çalışan çalışanlarına birer maaş ikramiye verildi” dedi.

EKİBİN BAŞINDA RUS MÜHENDİS VAR

Doğan, Darende’de petrol bulunmasının akabinde ilçede büyük sevinç yaşandığını lakin sevincin uzun sürmediğini belirtip, “İlçe halkı petrol zengini olacağız diye çok sevinildi. Lakin o takımın başı bir Rus mühendisti. Daha sonrasından kâfi petrol olmadığı için bu kuyular kapatıldı. Darende de olan kuyuların kapatılmasından sonra burada bulunan kule sökülerek Sivas Celalli Karayün’e taşındı. Burada kurulduktan sonra sondaj çalışmaları yapıldı. 1972’de bin metreye inildiğinde petrol buluntusuna rastlandı.” Dedi.

BU KERE ABD’Lİ MÜHENDİS

Doğan, Sivas’ın Ululuğu köyünde petrol bulgusundan sonra sondaj çalışmalarının sürdüğü lakin ABD’li mühendisin başkanlık yaptığı çalışmanın yeniden değişik bir halde sonlandırıldığını tabir ederek, “Calali-Karayün’de 1973’de 2400 metreye kadar inildi, ama burada da grubun başında Amerikalı vardı. Burada da çıkan petrol yetersiz denilerek bu kuyuda kapatıldı. Bundan sonra Halep köprüsü deriz o bölgede yeniden MTA tarafından, özel dal tarafından petrol sondaj çalışmaları yapıldı. En sonunda 1990’lı yıllarda Gürün’de bir şirket tarafından 2040 metre tabana ulaşıldı. O ortada tekrar yetersiz denilerek kapatıldı” dedi.

O KUYULARDA PETROL VAR

Usta gazeteci Sirer Doğan, üzeri betonla örtülen kuyularda petrol olduğuna inandığını belirterek şunları söyledi: “Ama teknolojini gelişmesi, vaktin geçmesi, petrol oluşumu göz önünde alınırsa bu kuyular tekrar denendiğinde yeterli sonuçlar alınacağına inanıyorum. Devletimizin bu mevzuda çalışma yapmasını bekliyorum. O vakit teknik taraftan bizim yetişmiş elemanımız yoktu. O yüzden bize dışardan yardıma gelen beşerler ne diyorsa kabullenmek zorundaydık. O nedenle bugün ki gelişen teknoloji ve yetişen elemanlarımızla tekrar araştırma yapmanın ülkede büyük yararı olacağına inanıyorum”.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.