Pakistan’da devlet varlıklarının acil satılması kararı onaylandı

Posted by

Pakistan ekonomik olarak güç bir periyottan geçiyor.

Başbakan Şahbaz Şerif’in başkanlığında toplanan kabine, ekonomik zorluğun azaltılabilmesi için tahlil teklifleri sundu.

4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılmasına ve bu süreçteki tüm prosedürlerin kaldırılmasına ilişkin “Hükümetlerarası Ticari İşlemler” kararı, Bakanlar Şurası tarafından kabul edildi.

4 milyar dolar finansal açık

Karar, devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılması, bu süreçteki tüm prosedürlerin ve düzenleyici denetimlerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler ortasında bu çeşit varlıkların satılması süreciyle ilgili 6 yasa da bulunuyor.

Bununla birlikte kararın Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylanması gerekiyor.

Hükümetin bu adımla Milletlerarası Para Fonunun (IMF) işaret ettiği 4 milyar dolarlık finansal açığı kapatmak istediği belirtiliyor. Pakistan, IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 dolarlık mutabakat yapmıştı. Fakat IMF, Pakistan’ın 4 milyar dolar finansal açığı bulunduğunu belirtmişti.

Hisse senetleri BAE’ye

Karar ile petrol ve gaz şirketlerinin ve devlete ilişkin güç santrallerinin paylarının Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) satılarak 2-2,5 milyar dolar elde edilmesi hedefleniyor.

Mayısta Pakistan’ın yeni kredi teklifini BAE, İslamabad’ın daha evvelki kredileri ödeyememesi sebebiyle reddetmişti. Bunun yerine Abu Dabi idaresinin Pakistan’ın şirketlerinde yüzde 10-12 pay satın almayı teklif ettiği belirtilmişti.

“Hükümetin acil paraya gereksinimi var”

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı Miftah İsmail, 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, bir özelleştirme sürecinin 471 gün sürdüğünü ve hükümetin acil olarak para kaynağına gereksinimi olduğunu söylemişti.

İsmail, dost bir ülkeden 1,2 milyar dolarlık ödemesi ertelenen petrol alacaklarını, bir öbür ülkenin de pay senetlerine 1,5-2 milyar dolar yatırım yapacağını belirterek, “Bir öteki dost ülke tahminen ödemesi ertelenen doğal gaz verebilir ve bir diğer ülke de biraz mevduat yatıracak.” sözlerini kullanmıştı.

Bakan İsmail, bunların hangi ülkeler olduğunu belirtmemişti.

Han’dan hükümete tepki

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) başkanı İmran Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ABD komplosu ile misyona getirilen ithal hükümetin” devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satışında tüm prosedürleri kaldırmasına reaksiyon gösterdi.

Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 yıldır “yağmaladığını” öne süren Han, bu şahısların mevcut ekonomik erimeden de sorumlu olduklarını kaydetti.

Başbakan Şerif ise Twitter’dan Han’a yanıt vererek, PTI başkanının “hafıza kaybından muzdarip” olduğunu argüman etti.

Şerif, yolsuzluğun Han’ın periyodunda arttığını savunarak, halkın Han’ın makûs iktisat idaresinin bedelini ödediğini belirtti.

Ülke, ekonomik olarak sıkıntı bir periyottan geçiyor

AA’nın haberine nazaran Pakistan rupisi, ülkedeki siyasi atmosferin de tesiriyle son bir haftada yüzde 8,3 paha kaybetti. Bu, Kasım 1998’den bu yana görülen en yüksek paha kaybı oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 19 Temmuz’da Pakistan’ın kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, 2022’nin başından bu yana Pakistan’ın dış likidite konumunda ve finansal şartlarındaki değerli bozulma, döviz rezervlerinin azalması ve siyasi riskler, ülkenin kredi görünümünün negatife revize edilmesinin sebepleri ortasında gösterilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.