Ortaokul öğrencileri Ankara’yı fotoğrafladı: Hem başşehri hem fotoğrafı keşfettiler

Posted by

Başkentte ortaokul öğrencileri ‘tarihi Ankara’yı fotoğrafladı. Çocukların gözünden başşehrin bilinmeyen tarihinin enstantanelere döküldüğü çalışmada, çocuklar hem başşehri keşfetti hem de fotoğraf çekmeyi deneyimledi. Takıma katılan 20 çocuğun çektiği 7 bin fotoğraf içinden 43 kare seçilerek, Ankara YHT Garı’nda bir stant oluşturuldu. ‘Ankara Okyanus Kadar Derin’ isimli stant, 27 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

Standın küratörü Fotoğraf Sanatkarı Erdinç Akgül, proje hakkında, “Aralık ayından beri öğrencilerimizle Ankara’nın bilinmeyen tarihi üzerine çalışıyoruz. Her fotoğraf karesinin bir kıssası var. Fotoğrafların altına eklediğimiz QR kod yardımıyla fotoğrafların öyküsüne ulaşmak mümkün. Fotoğrafların içerisinde Selçuklu ve Osmanlı yapıtları, Roma-Frig kalıntıları, ahi geleneğinin kalıntıları ve Atatürk var. Çocuklarla takım arkadaşı oldum, ben alanda ne yaptıysam onlar da tıpkı işi yaptı” bilgisini verdi.

HEM ÇEK HEM KEŞFET

Proje fikrinin sahibi Gülşah Püren ise “Katılımcı çocuklarımızın hiçbirinin elinde fotoğraf makinesi yoktu, kendi imkanlarıyla, cep telefonlarıyla çektiler. Çocukların gözünden Ankara’yı görmek istedik. Büsbütün bir gönüllülük projesiydi. Butik bir projeydi. İleriye dönük olarak, Ankara’da yaşayıp imkansızlıklar sebebiyle Ankara’yı göremeyen çocuklarımız için bu türlü bir fotoğraf projesi düşünüyorum” diye konuştu.

BİRİNCİ TECRÜBE HEYECANI

Projede vazife alan minikler, ölümsüzleştirdikleri karelerle ilgili hislerini paylaştı. İşte onlardan kimileri:

– Selen Duru Akkaya: Fotoğraf çekimine başlamadan evvel bize kimi tüyolar verildi. Küme halinde çok hoş anılar biriktirdik. Çok huzur verici bir uğraşı.

Elif Eylül Mirza

– Elif Eylül Mirza: Soğuk havalarda çektik fotoğrafları. Fotoğraflarımın sergilenmesi beni çok memnun etti.

Ahmet Efe Sarıkavak

– Ahmet Efe Sarıkavak: Bu aktiflikten evvel de fotoğraf çekmeyi seviyordum. Hava şartları biraz zorladı lakin onun dışında eğlenceliydi.

– Deniz Ela Taslı: Kimseden yönlendirme almadan içimizden geldiği üzere çektik.

– Irmak Vural: Bu projeden evvel fotoğrafçı olmak üzere bir hayalim yoktu lakin bu projeyle birlikte bu türlü bir niyet oluştu.

– Deniz Ozan Çalışkan: Hobi olarak bu işi devam ettirmeyi isterim. Küme olarak fotoğraf çekmek ekip çalışmasını, birlik olmayı öğretti.

Duru Ela Can

– Duru Ela Can: Fotoğraf çekmeyi çok sevdim. Hoş bir anıydı benim için.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.