Müzik vitrini

Posted by

Mabel Matiz’in kelamı sazı aşk

Hani birtakım müzikler vardır, kelamlarıyla içine çeker. Mabel Matiz’in 5. albümünün birinci habercisi, Pose etiketiyle yayımlanan yeni müziği “Karakol” da kelamlarıyla o denli bir his seli yaşatıyor, içine çekiyor. Tıpkı şiirinde “Camlara düşüyor yaşı yedi göğün…” dediği üzere herkesin aşk acısına, hainlikle, zorbalıkla zulmedilen her aşka dair bir ağıt bana kalırsa. Müzikte Matiz’in, Özgür Akgül ile birlikte imza attığı düzenlemesi ve kullanılan Türk müziği enstrümanları parçayı makam müziklerine taşıyor. Epik bir aşk ağıdı. Direktörlüğünü Cenan Çelik, sanat direktörlüğünü ise Anıl Can’ın üstlendiği klibiyle muz cumhuriyeti ilkellerini tansiyona sürükledi bile. Sevgisiz, kalpsiz beşerler, aşkı ve hoşlukları bilemeyenler müzik görüntüsüne saldırınca, sansasyonel de oldu müziği doğal. Olsun varsın, sen nasıl bir ozansın Sevgili Mabel? Dök şiirlerini. Birinci dinleyişte dağlıyor şarkın. Kalbi büyük, aşkı derin bir kent ozanı Mabel Matiz. Kelamı de sazı da aşk, sıkıntı faslında dost meclislerine, aslan sütü sofralarına da yakışır mesela.

Meşk-i Müren

Hatırlıyorum 80’lerde Türk sanat müziği söyleyen bir dolu değerli bayan yıldızımız vardı. 90’ların ikinci yarısında gönüller Muazzez Ersoy’un nostalji furyasıyla Yeşilçam müziklerine kayınca Türk müziği yıldızları da gitgide azalarak neredeyse gözden kayboldular. Efruze, orijinal bir ses olarak ve çok düzgün müzik söyleyerek bu boşluğu doldurmaya aday yenilerden. Paşamızın, Zeki Müren’in yazdığı ve onun kendine has sesinden sevilen müzikleri ikinci albümü “Assolist II Meşk-i Müren” albümünde bir ortaya getirmiş. Hiç bozmadan, layıkıyla söylüyor. Sesine en çok “Ah Bu Müziklerin Gözü Kör Olsun” yakışmış. Albüm Müren’in meşhur “Manolyam” müziği ile açılıyor, eski İstanbul zarafetini hatırlatan o hoş kelamları tekrar dinletiyor Efruze, emeklerine sıhhat. Müziğe gönül vermiş bir Sinan Nergis keşfi olarak DMC etiketiyle tüm dijital platformlarda yayında. Birinci klip de “Manolyam” için çekilmiş, direktör koltuğunda Gökhan Özdemir var.

Patlıcanla caz

Caz gitaristimiz, Lider Abimiz, Lider Focan “Aubergine (Patlıcan)” projesinde yazdığım kesimler ve tek başına lezzetli bir zerzevat olmadığı halde öteki katkılarla ve pişirme adaplarıyla harika bir lezzete dönüşen, başka materyallere gövde, hacim katan patlıcanla, bas ve kontrbasla bağ kurmuş. Başkan Abi: “Özellikle caz müziğinde bası çeker alırsak çok özel durumlar dışında müzik tüm keyfini yitirir. Bas müziğe gövde ve hacim verir” diyor. Bu saptamayı da müzisyen ve şef Eren Noyan ile bir sohbet sırasında yapmış. Gelelim albüme, açılış modülünde “Karnıyarık”, bas introsuyla başlıyor. Albümün birinci modülü olarak kontrbas ile açılıyor. Lakin benim albümde favorim “Musakka”. Ortadoğu’nun ve Balkanlar’ın patlıcan lezzeti, Yunan komşumuzda ve İstanbul’da da mutfakta değerli, gerçekten müzikte İstanbul’u hissettiren etnik dokunuşlar da var. Bir öteki favorim de albümün son müziğine ismini veren “Soslu patlıcan kızartması”, yemek olarak da müzik ile birlikte çok şık bir caz davetinde karşımıza çıkarsa affetmem.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.