Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu’na takviye mestek yok

Posted by

Bir dizi ziyaret için Kocaeli’ye giden Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir ortaya geldi.

İnce, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“Destek mestek vermiyorum”

Kendisinin aday olmaması durumunda Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanak verip vermeyeceği sorulan İnce, “Niye dayanak vereyim? Kendime dayanak vereceğim. Dayanak mestek vermiyorum, kendimi destekliyorum. Cumhurbaşkanlığına olağan adayım.” dedi.

“Bizde demokrasi var, yarın da bir diğeri kazanabilir” diyen İnce, Kılıçdaroğlu’nu eleştirmeyi sürdürdü:

“Şimdi ‘demokrat amca’ oldu”

“Ben genel liderim, seni aday yaptım’ diye bir şey yok. Türkiye’ye demokrasi getireceksen evvel partine getireceksin. Mesela ben 2014’te adayı televizyondan öğrendim. O sırada küme başkanvekiliydim, ikinci adamdım. Artık ‘demokrat amca’ oldu. Ne demokrasisi? İktidar da muhalefet de tek adam rejimi.

Biz buradan çıkacağız. İkinci tipe kalırsa ne diye destekleyeyim? 2014’te aday olup kalsaydı. 2018’de aday olup kalsaydı. ‘Şimdi iktisat çok makûs ben bile kazanırım’ diyor. Yok kardeşim, dayanak mestek yok. Bakacağız, ikinci tipe ben kalırsam onlar beni destekleyecek mi? Onu bir görelim.”

“Çözüme başlangıç yeri Esad ile barışmak”

Mülteciler konusuna da değinen İnce, “Mültecilerle ilgili çok netiz. Tahlile başlangıç yeri Esad’la barışmaktır. Erdoğan, BAE ile barıştıysa, Sisi ile barıştıysa, Fransa ile barıştıysa, Rusya ile barıştıysa, terör örgütü dediği İsrail ile barıştıysa kesinlikle Esad’la da barışmalıdır. Şam’a büyükelçi atamalıdır. Milletlerarası kuruluşların takviyesi de teminat vermelidir. Esad’ın afları bir işe yaramıyor. Zira Suriyeliler Esad’a güvenmiyor. BM’yi devreye sokarak, garanti alınarak, istekli ve gururlarını incitmeden göndermeliyiz. Elektrik fiyatlarını artırarak değil diplomasiyle göndereceğiz.” dedi.

“Altılı masada uzlaşma görmüyorum”

İHA’da yer alan habere nazaran altılı masaya dair kanılarını aktaran İnce, “Altılı masada bir uzlaşma görmüyorum. Ali Babacan, ‘Ergenekon ve Balyozu tekrar yargılayacağız’ dedi. Bir gün sonra Kılıçdaroğlu, merhum Ali Tatar’ın eşine gitti. Birisi kamulaştıracağız diyor, ötekisi yapamazsınız diyor. Mutabakat metni yazdılar, metnin içinde Atatürk geçmiyor. Mesela cemevlerini ibadethane yapacaklar mı yapmayacaklar mı?

Biz 45 gün içerisinde yapacağız. Kaygımız yok bizim. Demokrasi ismine yapacağız. Mesela eğitimi ne yapacaksınız? Cemaatlere, tarikatlara bırakacaklar mı bırakmayacaklar mı? Tarikatlara bırakmayacağız derseler Temel Karamollaoğlu kızar. Şunu dersek Ali Babacan kızar, bunu dersek Kılıçdaroğlu kızar. Bu türlü uzlaşma olur mu? Seçimi de kazandın diyelim, ülkeyi nasıl yöneteceksin? Problemler orada duruyor.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.