Matthew McConaughey Beyaz Saray’da silahsızlanma daveti yaptı

Posted by

ABD’li ünlü oyuncu Matthew McConaughey, Beyaz Saray kürsüsünde yaptığı konuşmada ABD’deki tüm siyasi bölümlere silah denetimi yasası için davette bulundu.

52 yaşındaki aktör Matthew McConaughey, memleketi Teksas Uvalde kentinde meydana gelen okul saldırısına ait Beyaz Saray’da bir konuşma yaptı.

ABD’nin Teksas eyaletindeki Uvalde’de 24 Mayıs’ta bir ilkokulda düzenlenen silahlı hücumda 19’u çocuk 21 kişi hayatını kaybetmişti.

Teksas valiliğine aday olmak isteyen lakin daha sonra vazgeçtiğini duyuran Hollywood yıldızı, konuşma öncesi ABD Lideri Joe Biden ile de kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Yaptığı konuşmada silah alımları için özgeçmiş incelemesinin yapılması ve AR-15 tipi otomatik tüfekleri satın almak için yaş sonunun 21’e çıkartılması davetinde bulunan McConaughey, “Güvenli okullar istiyoruz. Makûs adamların silah satın almasının o kadar kolay olmayacağı silah kanunları istiyoruz” dedi.

Konuşmasında hayatını kaybeden birtakım çocukların eşyalarıyla birlikte ferdî kıssalarını anlatan McConaughey, ataktan bir gün sonra eşiyle birlikte Uvalde’yi ziyaret ederek hayatını kaybeden çocukların aileleriyle vakit geçirdiklerini söyledi.

“BU TARAFSIZ BİR HUSUS OLMALI”

Silah yasasının toplu katliamları sona erdirmeyeceğinin farkında olduğunu tabir eden McConaughey, lakin bu cins trajedileri önlemek için daha fazla adım atılabileceğini savundu.

McConaughey, “Akıl sıhhatine yatırım yapmalıyız. Daha inançlı okullara muhtaçlığımız var. Sansasyonel medya haberlerini sonlandırmamız gerekiyor. Aile kıymetlerimizi ve Amerikan kıymetlerimizi geri kazanmamız gerekiyor. Sorumlu silah mülkiyetine gereksinimimiz var. Bu her sıkıntıya deva mı? Hayır, fakat beşerler, aileler acı çekiyor” dedi.

Ünlü aktör, silah sorumluluğunun ülkedeki fikir ayrılıklarına karşın herkesin hemfikir olduğu bir mevzu olduğunu belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.