Mahfi Eğilmez dolardaki düşüşün nedenini açıkladı

Posted by

Dolar/TL ‘de akşam saatlerinde hızlı düşüş yaşandı. Kur, yüzde 4’e varan düşüşle 17 seviyesinin altını test etti. Kur gün içinde 17,37’nin üzerini görmüştü.

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, BDDK’nın kararını ve dolardaki sert düşüşü değerlendirdi.

İş insanı Şemsettin Bozkurt Twitter’dan Eğilmez’i etiketleyerek “Dövizdeki bu sert düşüşü neye yormalıyız sevgili hocam? Dolar: 16,56 TL Euro: 17,52 TL” sorusunu sordu.

Eğilmez ise, “BDDK’nin kararı: 15 milyon TL’nin üzerinde döviz mevduatı olana kredi yok. Ama piyasa kapandığı için bu tamamen rezervden satışla sağlanan düşüş gibi görünüyor” dedi.

BDDK’nın açıklamasından sonra ani düşüş!

Bugün akşam saatlerinde BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yapılan açıklama sonrasında Dolar ve Euro düşüşe geçti. Yeni getirilen koşul sonrası, ticari kredi kullanımında bazı kriterlere uyulması gerekecek.

BDDK tarafından getirilen ticari kredi kullanım koşulu ile birlikte artık bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketler, döviz varlıklarının karşılığı 15 milyon TL’nin üzerinde değilse, kredi kullanımı sonrasında bu varlıklarını yine karşılığı 15 milyon TL’yi geçmeyecek şekilde tutmak zorunda olacaklar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.