Macron’dan Rus güçlerine: Zaporijya Nükleer Santrali’nden çekilin

Posted by

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde, Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’nden ağır ve hafif silahlarını çekmesi davetinde bulundu.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Macron ve Putin telefonda görüştü.

Macron, görüşmede Ukrayna’da Rus askeri operasyonlarının devam etmesini kınarken, bu operasyonların bir an evvel sonlandırılması, müzakerenin başlatılması ve Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün yine sağlanması talebini hatırlattı.

Görüşmede Macron, Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizerken, santralin bütünlüğü üzerindeki risklerin nedenini Rus işgaline bağladı.

Macron, Rus güçlerinin santralden ağır ve hafif silahlarını çekmesi davetinde bulunurken, Memleketler arası Atom Gücü Ajansının (UAEA) tavsiyelerine uyulmasını talep etti.

Görüşmede Putin ve Macron, global besin güvenliğini ele alırken, Macron, Avrupa Birliğinin yaptırımlarının tarım eserlerinin yanı sıra tarım için gerekli eserleri kapsamadığını belirtti.

Macron Putin’den, Birleşmiş Milletler nezaretinde Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında imzalanan mutabakatın, ihraç edilen tahılın en acil muhtaçlığı olanlara ulaştırılacak biçimde uygulanmasını sağlamasını istedi.

Macron bunun için, Besin ve Tarım Düzgünleştirme (FARM) teşebbüsü çerçevesinde faal bir uyum sağlanmasının değerine değindi. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.