Lavanta tarlasına kurulan ‘Arı evi’, rengarenk kovanlarıyla ilgi çekiyor

Posted by

Kahramanmaraş’ta 380 dekarlık lavanta tarlasına kurulan ve arıların doğal ortamları ile bal üretim basamaklarının gözlemlenebileceği “arı evi”, rengarenk kovanlarıyla dikkati çekiyor.

Afşin Belediyesi ile Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülen proje kapsamında Beyceğiz Mahallesi kırsalında oluşturulan lavanta tarlasına “arı evi” inşa edildi.

İçine bir kısmı cam olan ve dış yüzeyi boyanan 25 kovan yerleştirilen konutta, ziyaretçiler ve vazifeli işçi, arıların verimliliğini, doğal ortamlarını ve bal üretim basamağını kovanların kapaklarını açarak gözlemleyebilecek.

Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Eserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aslı Özkırım, kurulan konut sayesinde arıların her etabını takip edebileceklerini belirtti.

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ ARI KONUTU

Özkırım, Türkiye’de birinci olan “arı evi”nde üretilecek balların üniversitelerinde tahlil edileceğini, arı kolonilerinin sıhhatini denetim edeceklerini, buraya ülkenin değişik yerlerinden gelecek olanların lavanta çiçeği ve yöreye mahsus endemik şifalı bitkilerden üretilen balla karşılaşacağını anlattı.

Doç. Dr. Özkırım, şöyle konuştu:

“Bu arı konutu arıcılarımıza örnek olacak. Buradaki uygulamalar bilimsel danışmanlık eşliğinde, en son yeni biçimiyle arıcılarımıza aktarılacak. Burada Afşin ile anılacak arı eserleri üretilecek. Tıpkı vakitte tüketicilerimize ve üreticilerimize arının yalnızca bal yapmadığı, öbür eserlerinin de olduğunu gösterme fırsatımız olacak. Polen, propolis üretilecek ve Afşin’e has eserlerle Afşin hem Türkiye’de hem de milletlerarası seviyede güzel uygulama örneğini gösterecek. Âlâ uygulamayı üretici ve tüketiciye göstererek arıcılığın gelişmesine katkı sağlamış olacağız. Arıyı Türkiye’ye ve dünyaya tanıtarak arının tabiattaki değeri ve arı olmazsa hayatın olmayacağını göstermek istiyoruz.”

Yapılan çalışmanın bir örneğinin Slovenya’da olduğuna işaret eden Özkırım, kovanları da api turizme ilgiyi artırmak için renkli olarak tasarladıklarını lisana getirdi.

 ÜRETİM SÜRECİ İZLENEBİLECEK

Özkırım, lavanta tarlasına ziyarete gelen turistlerin “arı evi”ndeki üretim sürecini de izleyebileceğini lisana getirerek, şunları söyledi:

“25 kolonimiz var ve ırk olarak da Afşin’in tabiatına uygun arı ırkını değerlendirdik. 3 katlı kovanda gelişen arılarımız üste hakikat bal depolarken, tabiattan topladığı polen ve propolisleri de tuzaklarında biriktirecekler. Arılarımız çiçeğe ulaşmak için çok büyük zahmete girmeyecek ancak çabucak yanı başımızda bulunan Binboğa dağlarının bütün zenginliklerinden de faydalanabilecekler.”

Afşin Belediye Lideri Mehmet Fatih İnanç ise emellerinin lavanta tarlalarıyla turizm alanında atağa geçirdikleri ilçeyi, “arı evi” projesiyle de dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.

Tıbbi ve aromatik bitkilerle arıları buluşturarak ilçeyi “lavanta ve arı kenti” yapmak istediklerini vurgulayan İnanç, insanların artık lavanta ile arı tutkusuna tanıklık edebileceğine işaret ederek projenin 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde hayata geçirileceğini kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.