Kurban Bayramı öncesi 60 yıllık bıçak ustasından ‘işi bilene gidin” uyarısı

Posted by

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Konya’da çarşılarda yoğunluk başladı. Kurban telaşına giren vatandaşları bir yanda da bıçaklarını biletme telaşı sardı. Kimi vatandaşlar yeni bıçak satın alırken, kimileri ise eski bıçaklarını bileterek sertleştirmeyi tercih etti.

Dedesinden ve babasından kalan mesleği 60 yıldır devam ettiren Seyit Güner, vatandaşların kaliteli bir bıçak seçmek için anladığı bıçağı alması gerektiğini söz ederek, “Vatandaşlar fiyatı 100 TL civarında bir bıçak seçerse mağdur olmaz. Rahatlıkla kullanır. Parası da boşa gitmez, evladiyelik bir bıçak olur ve en az 10 sene kullanır. Bu fiyat 80, 100, 110, 120 liraya da çıkabilir. Bir de sabit bir bıçakçıya biletsinler. Kolay, küçücük motoru olan bıçakçılara bıçak biletmesinler. Dönemlik bıçak yapanlara da gitmesinler. Sabit, ardında bir esnaf olan, sadece bıçak işi yapıyorsa onlara gitsinler. Biz de hırdavat, motor satışı, başka keçe ve zımpara taşı imalatlarımız var. Şikayet gelmemesi için biz burada işimizi en uygun biçimde yapıyoruz. O yüzden sıradan bıçakçılara iş yaptırmasınlar” dedi.

Hayvanların eziyet çekmemesi için keskin bıçak önemli

Seyit Güner, hayvanların eziyet çekmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Bıçak berbat ise hayvan ne yapsın, kesen ne yapsın. Yazık, günahtır o hayvana. Onun için bıçakçıyı seçerken çok yeterli bir bıçakçı seçilmeli. Belirli başlı, sabit esnaflara gidilmeli. Sıradan sokak arasındakilerin motorları küçüktür. Küçük motorla bıçak bilenmez. Bıçakçıların motorlarının büyük olması gerekir. Küçük motorla bıçak bileyenler karşısındaki müşteriyi kandırır. Bayram günü rezil olur” diyerek, iş yoğunluğunun geçen yıla nazaran bu bayramda daha düşük olduğunu kelamlarına ekledi.

Bıçak biletmeye gelen Ali Yıldıran ise, bıçağını kendi bilemek istese de ustası üzere yapamayacağını, bu yüzden işi bilen ustalara bıçaklarını bilettiklerini söyledi.
Kurban Bayramı için hazırlık yaptıklarını anlatan Hasip Başlı da, kalabalık olmadan bıçaklarını biletmek için erkenden geldiğini kaydetti.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.