Kriz ortamında para biriktirmek isteyenler Kakeibo’ya başvuruyor

Nil Göksu Urgancıoğlu

Kötü haber: paranızı yönetmek zor, iyi haber: işleri kolaylaştırmanın yolları var. Japon kakeibo sanatı paranızı yönetme konusunda iyi bir rehber olabilir.

MUCİDİ ÜLKENİN İLK KADIN GAZETECİSİ

Peki kakeibo nedir?

Basit bir şekilde “ev mali defteri” olarak tercüme edilebilir. Bu kavram, 1904 yılında Japonya’nın ilk kadın gazetecisi olarak kabul edilen Hani Motoko tarafından ortaya atıldı.
Kakeibo, nereye gereksiz para harcadığınızı görebilmeniz için tüm gelir ve giderlerinizin bir günlüğünü tutmayı salık veriyor. Böylece harcama yaparken daha dikkatli olabilirsiniz. Buradaki fikir, ihtiyacınız olmayan şeylere daha az, keyif aldığınız şeylere daha fazla harcayarak yavaşlamak ve kontrolü ele almak.

HARCAMA GÜNLÜĞÜ

Her ayın başında, tahmini gelirinizi ve sabit harcamalarınızı belgeleyen bir bütçe belirlersiniz. Ayrıca kendinize bir tasarruf hedefi belirlemeniz gerekecek. Günlük tutmaya benzer şekilde, harcadığınız her kuruşun bir günlüğünü tutmanız gerek.

Harcamalarınızı dört farklı kategoriye ayırarak başlayın:
Genel: kira, yemek ve ulaşım gibi vazgeçilemez ve gerekli kalemler.

İstekler: Dışarıda yemek yemek, yeni giysiler ve hobiler dahil olmak üzere hoşunuza giden ancak gerekli olmayan satın alımlar.

Kültür: Kitaplar, müze ziyaretleri ve konserler dahil olmak üzere kültürel faaliyetlere yapılan her türlü harcama.
Beklenmeyen ekstralar: onarımlar, beklenmedik hediyeler veya acil durumlar gibi düzenli olarak ödemediğiniz şeyler.

Bu not tutma yöntemi, paranızın nereye gittiğini daha net bir şekilde anlamanıza yardımcı olur. Böylece gereksiz kalemleri kolayca tespit edebilir ve tasarruf için bunları kısıtlayabilirsiniz.
Kendinize aşağıdaki soruları sorarak nerelerde değişiklik yapabileceğinizi değerlendirebilirsiniz:
Ne kadar param var?
Ne kadar para biriktirmek isterim?
Ne kadar para harcıyorum?
Nasıl geliştirebilirim?

Örneğin, paket servislere çok para harcadığınızı veya her hafta dışarıda çok fazla gece geçirdiğinizi fark edebilirsiniz. Bu sistem, ilerlemenizi düzenli olarak gözden geçirmek, bütçenizde değişiklikler yapabilmeniz ve tasarruf hedeflerinize ulaşabilmeniz için paranızı neye harcadığınızın daha fazla farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx