James Webb, Phantom Galaksisi’nin En Net Fotoğrafını Çekti

Posted by

25 Aralık 2021’de uzaya gönderilen ve geçtiğimiz haftalarda faaliyetlerine resmen başlayan James Webb Uzay Teleskobu, gönderdiği ilk derin uzay fotoğraflarıyla hepimizi mest etmeyi başarmıştı. James Webb Uzay Teleskobu, bugün yeni bir gözlemle karşımıza geldi.

NASA’nın James Webb Teleskobu’ndan faydalanan Avrupa Uzay Ajansı, James Webb tarafından çekilen Messier 74 galaksisinin görüntüsünü paylaştı. ‘NGC 628’ ve ‘Phantom Galaksisi’ olarak da anılan galaksi, tüm etkileyiciliğiyle şu şekilde görüntülendi:

James Webb’in gözünden Phantom Galaksisi:

Fotoğrafı tam boyutta görmek için tıklayın. (90,60 MB)

Phantom Galaksisi nedir?

  • Sol: Hubble’ın gözünden, Orta: Hubble ve Webb görüntülerinin birleşimi, Sağ: Webb’in kızılötesi lensinden galaksi

Phantom Galaksisi, Dünyamızdan 32 milyon ışık yılı uzağımızda, Pisces takımyıldızı içinde yer almaktadır. Neredeyse tamamen Dünya’ya dönük olduğu belirtilen galaksi, özellikle sarmal kollarıyla gökbilimciler için favori gözlem merkezlerinden birisidir. Galaksi, ilk olarak 1780 yılında Pierre Mechain tarafından keşfedildi.

Galaksi, bugüne kadar yapılan gözlemlere göre toplamda 3 süpernova patlamasına ev sahipliği yaptı. 2005 yılında yapılan bir gözlem, galaksi içinde ortalama büyüklükte bir karadelik bulunabileceği şüphesini oluşturdu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.