İzyum’da bulunan mezarlar otopsi için açılıyor

Posted by

Yaklaşık bir hafta evvel Rus güçlerinden geri alınan İzyum kent merkezi dışındaki kabristanın yakınında birçok isimsiz çok sayıda mezar bulundu.

Numaralar verilmiş olan mezarların etrafı polis tarafından şeritle kapatıldı. Daha sonra savcıların eşliğinde polis, mezarları açarak cenazeleri çıkarmaya başladı.

Ceset torbalarına konulan cenazelerin üstüne birtakım notlar düşüldüğü görüldü.

Harkiv Bölgesi Askeri İdare Valisi Oleg Sinegubo, bu mezarlarda siviller ve Ukrayna askerlerine ilişkin 450 civarında kişinin cenazesinin bulunduğunu inandıklarını ve çıkarılan cenazelere otopsi ve kimlik tespiti yapılacağını belirtti.

Sinegubo, hem milletlerarası toplumu bilgilendirmek hem de gelecekte bu olaya ait dava açılması için Ukrayna polisinin yanı sıra savcıların incelemelerine devam ettiğini söyledi.

Bu mezarlarda gömülenlerin yüzde 99’unun olağan yollarla hayatını kaybetmediğini söz eden Sinegubo, “Çoğunda azap izi var. Çok sayıda çocuğun cenazesinin yanı sıra elleri arttan bağlanmış cesetler de bulundu. Dünyanın bunun Ukrayna halkına yapılan bir soykırım olduğunu bilmesini istiyorum” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.