İzmir’de uyuşturucudan ölen genç kızın ablası aranıyor

İzmir’in Konak ilçesindeki Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne geçen yıl 20 Ağustos’ta bir arabadan Elif Terziler’in (16) cansız vücudu bırakıldı.

Uyuşturucu unsur metamfetamin kullandığı anlaşılan Elif Terziler’in mevti ile ilgili gözaltına alınan Rıdvan Altun, Gökhan Yalur (28) ve Ali İlhan (42) tutuklandı, Z.T. (21), Mir Mehmet Y. (21), Boran K. (19) Erhan Y. (26) ve Murat Ö. (27) isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

Uyuşturucu verip, alıştırdı

Soruşturmanı akabinde şüpheliler hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede, Terziler’in, Rıdvan Altun’dan (32) uyuşturucu temin ettiği belirtildi.

Ayrıyeten Altun’un mahalledeki kızlara birinci olarak fiyatsız olarak uyuşturucu verip, alıştırdığı kaydedildi.

Olaydan bir gün evvel Terziler’in, dedesine gitme mazeretiyle meskenden ayrılıp Altun’dan uyuşturucu aldığı tabir edildi.

Birinci olarak Kemeraltı’nda kötüleşti

Olay günü koronavirüs aşısı olma mazeretiyle konuttan çıkan Elif Terziler ve ablası Z.T.’nin, hastaneye gitmeyip, Kemeraltı’nda Z.T.’nin arkadaşı olan Mir Mehmet Y. ile buluştukları kaydedildi.

Burada, Elif Terziler’in kötüleşmesi üzerine Mir Mehmet Y. ve Z.T.’nin genç kızı hastaneye değil, Gökhan Yalur, Boran K. ve Erhan Y.’nin de bulunduğu Ali İlhan’ın konutuna götürdükleri de iddianamede yer buldu.

“Acaba çok mu koyduk?”

İddianamede, meskene geldikten sonra Elif Terziler’e Gökhan Yalur ve Ali İlhan tarafından kahve içinde uyuşturucu verildiği belirtildi.

Elif Terziler’in kötüleşmesinin akabinde Ali İlhan’ın panik halinde, Gökhan Yalur’a, “Acaba çok mu koyduk?”

İddianamede Z.T.’nin, Elif Terziler’i odada bir mühlet sonra gözleri kararmış halde bulduğu ve kimsenin yardımcı olmaması nedeniyle ayılması için banyoda tek başına yıkadığı belirtildi.

8 sanık için ceza istendi

Z.T.’nin yardım istediği ve taksiyle gelen bir arkadaşıyla durumu berbatlaşan kardeşini araca taşıdığı, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderken Elif Terziler’in yolda ömrünü yitirdiği de iddianamede belirtildi.

Öbür sanıkların, Terziler’in uyuşturucu kullanmasına mani olmadıkları, hastaneye götürülmesi sürecinde de yardımda bulunmadıkları vurgulandı.

Toplanan kanıtlar ve alınan beyanlar ışığında savcı, Rıdvan Altun, Gökhan Yalur ve Ali İlhan hakkında ‘olası kastla çocuğu öldürmek’ cürmünden müebbet mahpus cezası isterken, abla Z.T., Mir Mehmet Y. (21), Boran K. (19) Erhan Y. (26) ve Murat Ö. (27) hakkında ise ‘bilinçli taksirle mevte neden olma’ hatasından 9 yıla kadar mahpus cezası talep etti.

“Öldüğünü internette gördüm”

Sanıklar yargılanmasına dün İzmir 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmaya tutuklu sanıklar SEGBİS ile katılırken, taraf avukatları ve birtakım tutuksuz sanıklar salonda hazır bulundu.

Mahkeme lideri birinci olarak tutuklu sanıklara kelam verdi.

Kendisinin Elif Terziler’e uyuşturucu verdiği argümanlarını kabul etmeyen Rıdvan Altun, “Elif Terziler ile görüşmüşlüğüm bile yoktur. Kendisine hiç uyuşturucu da vermedim. Öldüğünü internette gördüm. Adımı görünce korktum, akabinde da avukatımla görüşüp teslim oldum. Olayla ilgim yoktur.” dedi.

“Ali ağabey vicdan yaptı”

Altun’un akabinde kelam verilen Gökhan Yalur, “Olay günü Ali İlhan’ın meskeninde otururken yeğenim Mir Mehmet Y. aradı ve 2 kız arkadaşını göndereceğini söyledi. Mesken sahibi olduğu için Ali İlhan aşağıya karşılamaya indi. Üst geldiklerinde yalnızca yanında Z.T. vardı. Kendisini tanımıyordum. Başka kızın makûs olduğunu ve gelmek istemediğini söyledi. Elif’in daima kasıldığını, konuta gitmek istediğini belirtti. Z.T. de ‘Elif, öz kardeşim. Onu bu halde bırakamayız’ dedi. Ali ağabey vicdan yaptı. Murat Ö. ve Erhan Y. ile gidip, kızı ikna ettiler.

“O haldeki bir kıza uyuşturucu verecek kadar namussuz değiliz”

Meskene geldiğinde çok makûs durumdaydı. Başını duvarlara vuruyordu. Z.T.’ye Elif’i hastaneye götürmesi gerektiğini söyledik. Ali ağabey kızın başını yıkadı. Onlar evdeyken uyuşturucu içmedik. Ali ağabey, Z.T.’den sert bir formda Elif’i hastaneye götürmesini istedi. O da kabul edip, ‘Evdekileri yolla. Bizi hastaneye götürmesi için bir ağabeyimi çağıracağım’ dedi. Sonrasında biz de çıkıp gittik. O haldeki bir kıza uyuşturucu verecek kadar namussuz değiliz. Hiçbir halde biz uyuşturucu vermedik o kıza. Konuşacak bir durumda bile değildi.” diye konuştu.

“Ablasıyla başını yıkadık”

Elif’e yalnızca yardım ettiğini savunan Ali İlhan da, “Gökhan kızların geldiğini söyleyince ben de markete gidecektim. İnip karşıladım. Taksinin içinden hiç tanımadığım 2 kız indi. Bu kızlardan Elif’in durumu güzel değildi. Z.T.’ye nedenini sorduğumda bana Elif’in 4-5 gün uyumadığını, daha evvel işte uyuşturucu tabanının olduğunu anlattı. O halde olduğu için evvel Elif’in meskene gelmesini istemedim. Fakat sonra vicdan yaptım ve kabul ettim. Ablasıyla başını yıkadık.

“Sadece düzgünlük yaptım”

Akabinde yatırdık. 1 saat sonra falan tekrar garip hareketler yapmaya başladı. Z.T.’ye kardeşini alıp götürmesini söyledim. Hem ben hem başkaları hastaneye götürmesini söyledik. 1 saat kadar sonra bir taksi geldi. Elif’i çarşafla taksiye taşıdık. Hatta Zeynep bana, ‘Ali ağabey, senden de Baran’dan da Allah razı olsun. Kardeşimle çok ilgilendiniz, hakkını helal edin’ dedi. Yalnızca düzgünlük yaptım. Yardım ettim, elimden geleni yaptım.” diye konuştu.

Sanıklar suçlamaları reddetti

Tutuksuz sanık Mehmet Y. ise üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

Mehmet Y, “2 kardeş Kemeraltı’na yanıma geldi. Daima ortalarında tartışıyorlardı. Elif ikide bir ‘Rıdvan’ın yanına gideceğim’ diyordu. Elif düzgün değildi. Bana nereye gidebileceklerini sordular, ben de konuta gidecek durumları olmadığından Gökhan abimi aradım ve onun yanına gönderdim. Sonrası hakkında bilgim yok.” tabirini kullandı.

Olay günü Ali İlhan’ın konutunda bulunan Baran K. de sözünde, “Eve geldiklerinde Elif berbat durumdaydı. Göz bebekleri üst bakıyordu. Ayıltmaya çalıştık. Z.T.’ye birkaç sefer ambulansı araması gerektiğini söyledik fakat babasından korktuğu için aramadı. Cürmüm yok.” dedi.

Öteki tutuksuz sanıklar Murat Ö. ve Erhan Y. de Elif’in mevtinde sorumlulukları olmadığını söyledi.

“Nabzı atmıyordu”

Z.T.’nin kardeşi Elif’i hastaneye götürmek için aradığı Murat S. de duruşmada şahit olarak dinlendi.

Murat S., “Gece Zeynep bana kız kardeşinin berbat durumda olduğunu belirtip yardım istedi. Taksiye binip söylediği adrese gittim. Meskenin içine girdiğimde Elif makus durumdaydı. Z.T. ile taksiye taşıdık. Araca bindirdiğimizde yaşıyordu. Hastaneye vardığımızda sedyeye koydum. Nabzı atmıyordu. Z.T., ailesine görünmemesi gerektiğini söyleyince oradan ayrıldık. Yarım saat sonra yine hastaneye geldik.” dedi.

Abla için yakalama kararı çıktı

Konuşmaların akabinde heyet orta kararını açıkladı.

DHA’nın haberine nazaran heyet, Ali İlhan ve Gökhan Yalur’un tutukluluk hallerinin devamına, Altun’un ise tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Elif’in ablası Z.T. için yakalama kararı çıkarılmasına hükmedip, öbür şahitlerin dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İktisat

ÇAYKUR yaş çay alım kampanyasını başlattı

Hayat

Bursa’nın gözdesi: Valide Sultan Camii

Milyoner Olan Türkler

Bulduğu sıradışı usul ile koin milyoneri oldu!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.