İstanbul Valiliği’nden su baskınlarıyla ilgili açıklama

Posted by

İstanbul Valiliği, evvelki gece başlayan ve sabaha kadar devam eden yağış sebebiyle Esenyurt’taki su baskınlarıyla ilgili açıklama yaptı.

İstanbul’da gece başlayan  ve pazar günü öğleye kadar devam eden yağış sebebiyle, Esenyurt’ta kimi mesken ve iş yerleri sular altında kalmıştı. İstanbul Valiliği su baskınlarında ziyan gören vatandaşlarla ilgili açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şu tabirler yer aldı:

*10 Temmuz Pazar günü meydana gelen kuvvetli sağanak yağış sonrasında Esenyurt ilçemizde Haramidere’nin taşması nedeniyle Yeşilkent ve Pınar Mahallelerinde su baskınından ziyan gören mesken ve iş yerlerindeki su birikintilerinin tahliye çalışmaları büyük oranda tamamlanmıştır.

TEMİZLİK ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

*AFAD, İBB, Esenyurt Kaymakamlığı, Esenyurt Belediyesi, istekli kişi ve kuruluşlarımızın dayanağıyla konut ve işyerlerinde tamir-bakım ve ziyan gören vatandaşlarımıza ruhsal takviye hizmetleri verilmekte, cadde ve sokaklarda oluşan birikintilerin paklık çalışmaları devam etmektedir.

3 MİLYONLUK YARDIM

*Zarar Tespit Komitesi tarafından 144 konutta “zarar tespit” çalışmaları tamamlanmış, işyerlerindeki tespit çalışmaları devam etmektedir. Yapılan tespitlerde azami 80.000 liraya kadar olan ziyan ödemeleri, ilgililer ismine Halk Bankasına yatırılmış ve gerekli bilgilendirilmeler yapılmıştır.

*Bugün itibariyle devletimizce; ziyan gören 144 konutun ilgilisine toplam 3.021.000 lira ödenmiştir. Barınma muhtaçlığı olan 98 kişinin KYK Yetenekli İz Erkek Öğrenci Yurdunda konuk edilmesine devam edilmektedir.

*AFAD Uyumunda başlatılan çalışmalar İBB, Esenyurt Kaymakamlığı, Vilayet Jandarma Komutanlığı, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, Esenyurt Belediyesi, Defterdarlık, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, Dayanak Afad Gönüllüleri, Sivil Toplum Kuruluşları (Kızılay ve İHH) ve mahalle muhtarlıkları işbirliğiyle sürdürülmektedir.

*Görev alan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, çalışanlarına, istekli sivil toplum kuruluşlarımıza, gönüllülerimize ve basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.

*Taşkından ziyan gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor, bütün hemşehrilerimizin tekrar bayramlarını tebrik ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.