İkinci el araç satışlarında yeni jenerasyon ‘kaparo’ dolandırıcılığı

Posted by

Son periyotlarda, ikinci ele almak isteyen vatandaşlar dolandırıcıları tuzağına düştü.

Online alışveriş sitelerine kayıt yaptıran dolandırıcılar, siteye geçersiz ilanları düşük fiyatlarla ekledi.

Dolandırıcılar çoğunlukla öteki araçlara ilişkin fotoğraflarla araç alma niyetinde olanları kandırdı. İlan için arayanlara diğerlerinin da araç ile ilgilendiğini söyleyen dolandırıcılar, bir ölçü kaparo karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini söyledi. Bu yolla kaparoları toplayan dolandırıcılar, ortadan bir anda kayboldu. Mağdur vatandaşlar ise soluğu savcılıkta aldı.

“Dolandırıcı istediği sayısı topladıktan sonra ilanı satıştan kaldırıyor”

İHA’nın haberine nazaran; oto ekspertiz uzmanı Mübin Keleş, bu tekniğin sıklıkla kullanıldığını belirterek şu tabirleri kullandı:

“Dolandırıcı araç kendisininmiş üzere fotoğrafını online alışveriş sitesine yüklüyor. İlan 1-2 saat kalıyor. Bu sırada ilanı görenler aracı almak için kişi ile irtibata geçiyor. O sırada satıcı, ‘bana şu kadar ölçüde kaparo gönderin, ilanı bekleteyim’ diyor. Bizim kendimiz için beklediğini düşündüğümüz araç ile ilgili birçok kişi daha satıcıyı arayarak kaparo veriyor. Bu üslup bir otomobil almak istediğiniz vakit kişinin telefonu daima meşgul çalıyor. Bu stil insanlardan uzak durmamız gerekiyor. Dolandırıcı istediği sayısı topladıktan sonra ilanı satıştan kaldırıyor.”


İşletmesinde meydana gelen bir olayı anlatan Keleş, “İlan Düzce’de konulmuş lakin dolandırıcı Düzce’de değil. ‘Ekspertiz firmasında görüşelim ve aracı eksper edildikten sonra notere gidelim’ diye ortalarında konuşmuşlar. Dolandırıcı alıcıdan para istiyor, alıcı da gönderiyor. Alıcı buraya gelip araç geleceğini beklerken, ne araç geliyor ne bu türlü bir bilgi var. Hayal kırıklığı oluyor.” dedi.

“Profil fotoğraflarına aile fotoğraflarını koyuyorlar”

Keleş, “Aracın sahibinin telefonu çok fazla meşgul çalıyorsa, çabucak kaparo muhabbetine geçiş yapılmışsa, çabucak ekspere gelme olaylarına giriliyorsa, vatandaşların dikkat etmeleri gerekiyor. Toplumsal yazışma platformunu ne kadar vakittir kullanıyor onu denetim edebilirler. Profil fotoğraflarına aile fotoğraflarını koyuyorlar ve muteber olduklarını göstermeye çalışıyorlar. Ancak burada çok hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kaldık. Buna katiyetle yeni jenerasyon dolandırıcılık diyebiliriz. Zati dolandırıcılar çok süratli bir biçimde parayı toplayıp ortadan kayboluyor.” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.