Fitch’ten Euro Bölgesi’ne resesyon uyarısı

Posted by

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Kuzey Akım boru çizgisinin büsbütün kapatılmasının 2023’te Euro Bölgesi Gayrisafi Yurt İçi Hasılası’nda (GSYH) kuruluşun haziran ayında yaptığı varsayımlara kıyasla 1,5-2 puanlık düşüşe neden olacağı öngörüldü.

Fitch, haziran ayında yaptığı kestirimlerde, Euro Bölgesi iktisadının bu yıl yüzde 2,6 ve 2023’te yüzde 2,1 büyümesinin beklendiğini açıklamıştı.

“Euro Bölgesi’nde resesyon mümkünlüğü arttı”

AA’nın haberine nazaran; açıklamada, Kuzey Akım boru sınırı üzerinden gaz arzının büsbütün durmasının Euro Bölgesi’nde resesyon mümkünlüğünü daha da artırdığı kaydedildi.

Rus gazının durmasının tesirlerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ortasında farklılık göstereceği belirtilen açıklamada, Almanya üzere Kuzey Akım boru sınırına yüksek bağımlı ve gaz kaynaklarını çeşitlendirmek için düşük seçeneklere sahip olan ülkelerin sonlu hareket alanına sahip olduğu aktarıldı.

Açıklamada, yüksek doğalgaz fiyatlarının Avrupalı şirketlerin marjları ve nakit akışları üzerindeki baskıyı artırdığına işaret edilerek, bölgedeki gübre ve metal şirketlerinin milletlerarası emsallerine kıyasla üretim ve rekabet gücünün azalması riskleriyle karşı karşıya olduğu tabir edildi.

Gazprom, doğalgaz akılını durdurdu

Rus güç şirketi Gazprom, 2 Eylül’de, Kuzey Akım boru sınırından doğalgaz sevkiyatının meçhul bir müddetliğine durdurulduğunu açıklamıştı.

Rus yetkililer, Avrupa’ya yönelik doğal gaz sevkiyatındaki meselelerin yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer Rusya’nın güç kaynaklarını bir silah olarak kullandığını argüman etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.