Finlandiya ve Estonya, AB’yi Ruslara turist vizesi vermeyi durdurmaya çağırdı

Posted by

Avrupa Birliği’nde (AB) Rus turist tartışması yaşanıyor.

Estonya ve Finlandiya başbakanları, Moskova’nın Ukrayna’ya kapsamlı ataklarının akabinde yeni bir yaptırım cephesi açmak üzere AB’yi Ruslara turist vizesi vermeyi durdurmaya çağırdı.

AB’de Ruslara turist vizesi tartışması

Estonya, Letonya ve Litvanya üzere Rusya ile hudut paylaşan Finlandiya, ülkeye ekseriyetle öteki AB ülkelerinden gelen vizelerle giriş yapan Rus turistlerin sayısında artış kaydetti.

Financial Times’ın haberine nazaran, mevzuyla ilgili bir kaynak, durumun AB önderleri ortasında gündeme geldiğini söyleyerek, ekim ayında yapılması planlanan tepede masaya yatırılacağını belirtti.

Kallas: Ruslara turist vizesi vermeyi durdurun

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Ruslara turist vizesi vermeyi durdurun.” dedi.

“Avrupa’yı ziyaret etmek bir ayrıcalıktır”

Kallas, “Avrupa’yı ziyaret etmek bir insan hakkı değil, bir ayrıcalıktır. Rusya’dan uçak seferleri durduruldu. Schengen ülkeleri vize verirken yükü Rusya’ya komşular olanlar taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Kallas, bildirisinin sonuna, “Şimdi Rusya’dan turizmi sona erdirme vakti.” diye ekledi.

Marin: Rusların Avrupa’da seyahat edebilmesi doğru değil

Bir açıklama da Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’den geldi. Ülkesinin devlet televizyonu Yle’de konuşan Marin, şunları söyledi:

“Rusya, Avrupa’da saldırgan ve acımasız bir savaş yürütürken, birebir vakitte Rusların olağan bir hayat yaşayabilmesi, Avrupa’da seyahat edebilmesi, turist olabilmesi gerçek değil.”

Birçok Avrupa ülkesi, Schengen vize rejimi çerçevesinde hudutlarını açık tutmaya devam ederken, kıtanın birçoklarında pasaport denetimi yapılmadan Rus turistleri kısıtlamanın yollarını arıyor.

“Savaştan yana olmayan Ruslar seyahat edebilmeli”

Rus gezginlerle ilgili tartışmalar sürerken, birtakım AB ülkeleri ise tüm Rus vatandaşlarını geri çevirmekten çekiniyor.

Bir AB yetkilisi, “Tüm Rusların AB’ye seyahat etmesini büsbütün yasaklamak istemezsiniz. Buna nasıl dahil olacağız? Savaştan yana olmayan Rusların da seyahat edebilmesi gerekiyor.” dedi.

Rusya’dan yapılan açıklamada, kelam konusu davetlerin “son derece mantıksız bir düşünce” olduğunu tabir ederek, yaşananları “Nazi Almanya’sına” benzetti.

Moskova: Onları çılgına çeviriyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bu ülkelerin birden fazla bize o kadar düşman ki bu onları çılgına çeviriyor. Avrupa’nın göbeğindeki kimi ülkelerden tam manasıyla 80 yıl evvel duyduğumuz hislere boyun eğiyorlar.” şeklinde konuştu.

Peskov, “Sağduyu eninde sonunda galip gelecek ve bu açıklamaları yapanların aklı başına gelecek.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.