Erdoğan: Biden ile bu akşam ya da yarın bir ortaya gelebiliriz

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO doruğuna katılmak için gideceği İspanya’nın başşehri Madrid’e hareketinden evvel basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Zirve oturumlarında Ukrayna savaşını, ittifaka yansımalarını ele alacağız. İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olacaklarsa Türkiye’nin güvenlik telaşlarını dikkate almak zorundalar. Bunun aksi düşünülemez. Kuru laf istemiyoruz sonuç istiyoruz.”

Ukrayna Savaşı’nı, terörizmle çabayı ele alacağız. İsveç-Finlandiya konusunda haklı tavrımızı anlatacağım. İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olacaksa, Türkiye’nin güvenlik tasalarını dikkate almak zorunda. Birtakım müttefik devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler de yapacağım.

Biz NATO’nun 70 yıllık üyesiyiz. Biz bir anda katılmadık. Bu sabah Sayın Biden ile bir görüşme yaptık. Bu akşam yahut yarın tekrar bir ortaya gelme isteğini söz etti. Biz de ‘olabilir’ dedik.

Amerika ile olan görüşmemiz F-16 problemi sorunu de şu anda hala masada. Orada da yeniden bir oyalama taktiği gidiyor. Geçenlerde Yunanistan Başbakanı ile İstanbul’da bir yemekli sohbetimiz oldu ve bundan bu türlü artık biz görüşmelerimizi birebir yapalım ortamıza üçüncü bireyleri sokmayalım diye mutabık kaldık. Ortadan 2-3 hafta geçti Amerika’ya gitti ve Amerika’da Senato’da yaptığı konuşmada saldırdığı yer yeniden Türkiye oldu. F-16 problemi vesaire bunlar gündeme getirdi.

Türkiye’nin bilhassa duruşundan hiç taviz vermeyeceğiz, tıpkı halde devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.