Emekliler banka promosyonu karmaşasından rahatsız

Posted by

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, “Promosyonu, emekli için bir sorun yumağı olmaktan çıkarıp yüzleri güldürecek ve bütçesine küçük de olsa katkı sağlayacak bir seviyeye çekmek gerekmektedir” dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, emeklilere ödenen banka promosyonunun tam bir karmaşaya dönüştüğünü belirtti.

Bugüne kadar emeklilerin çeşitli bankalardan farklı ölçülerde promosyon aldığını belirten Ergün, şöyle konuştu:

“Bugün geldiğimiz noktada özellikle kamu bankalarının yetersiz kalan ödemeleri ile karşı karşıya kaldık. Özel bankalarla görüşmelerimiz sonucunda emeklilere banka promosyonunu 8-9 bin lira düzeyine yükseltmeyi başardık lakin kamu bankalarının promosyon sayısını hala 750 lira civarında tutması büyük bir haksızlık

. Anadolu’nun birçok ilçesinde özel bankaların şubeleri olmadığı için emeklilerimiz kamu bankalarından aylık almak zorunda kalıp, yüksek promosyon imkanından yararlanamıyor. Emeklilerimiz, banka promosyonu konusundaki karmaşa ve standartsızlıktan rahatsız. Bankalar emeklilerimize çok düşük sayılar teklif ediyor. Emeklinin promosyonunun konuşulduğu masada emeklileri temsilen biz de olmalıyız.”

‘ZORUNLULUKLAR KALDIRILMALI’

Ergün, aylıklarını diğer bankalara taşımak isteyen emeklilerin daha yüksek promosyon alabilme teşebbüslerinin bankalara olan kredi yahut kredi kartı borçları sebebiyle engellendiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Emeklilerimiz düşük promosyon sayılarına mecbur bırakılmaktadır. Bu büyük bir haksızlıktır. Anayasa’nın eşitlik prensibi gereği talep edip kazandığımız promosyon hakkımızın, yeniden Anayasa’mızın eşitlik kuralı gereği çalışanların aldıkları düzeylere yükseltilmesini en hakikat ve adil tahlil yolu olarak görmekteyiz.

Promosyonu, emekli için bir sorun yumağı olmaktan çıkarıp yüzleri güldürecek ve bütçesine küçük de olsa katkı sağlayacak bir seviyeye çekmek gerekmektedir. Emeklileri bankalara mecbur bırakan zorunluluklar da kaldırılmalıdır.” (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.