Efsane İsim Geri Döndü: Altcoin Fiyatı Sıçradı!

Posted by

Geçtiğimiz aylarda, efsanevi devi gelişicisi Andre Cronje’nin sektöründen ayrılacağını duyurması ilgili altcoin projelerinde yıkımı tetiklemişti. Bu altcoin’lerden biri olan Fantom (FTM) fiyatı bugün, Cronje’nin ağda kodlarının tekrar görünmesiyle sıçradı.

Andre Cronje’nin dönüşü Fantom (FTM) fiyatını fırlattı

Piyasa değerine göre en büyük 57.kripto para birimi olan Fantom (FTM), geçtiğimiz saatlerde 0.3243 dolar dip seviyesinden %10’den fazla sıçradı. Böylece ilk 100 altcoin arasında en iyi performans oldu. Yükselişin sebebi, Cronje’nin Fantom stablecoin platformu için kod oluşturduğunu ortaya çıkaran Github verilerinden kaynaklanıyor.

Kriptokoin.com haberlerinde yer verdiğimiz üzere, DeFi sektörünün en üretken geliştiricilerinden biri olarak kabul edilen Cronje ve ana geliştirici Anton Nell, Mart ayı başlarında beklenmedik bir şekilde Fantom’dan ayrılmıştı. Bundan sonra FTM fiyatı toparlanması uzun zaman alan keskin bir düşüş yaşadı.

Andre Cronje, zor bir dönemde altcoin piyasasına geri dönüyor

Yaklaşık iki aylık bir aradan sonra Cronje’nin dönüşü piyasanın zor bir dönemine denk geldi. Fantom ağının stablecoin’i FUSD, geçen haftadan bu yana UST gibi fiyat istikrarını kaybediyor. Terra UST çöküşünü takip eden FUSD, yatırımcıları stablecoin’ler konusunda temkinli bırakıyor.

Efsanevi geliştirici Fantom stablecoin krizini çözmek için mi geri döndü?

Cronje, Fantom’un kullanıcıların FUSD’yi basmasına izin veren FMint teknolojisi üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Geri dönüşü, şiddetli piyasa baskısı nedeniyle stablecoin fiyatlarının istikrarsızlaştığı bir dönemde geldi. Coinmarketcap verilerine göre FUSD şu anda 0,6972 dolardan işlem görüyor, 1 dolar sabit fiyatının oldukça altında. Ayrıca Fantom, stablecoin mekanizması değiştirdiğinde dolaylı olarak FUSD’nin dalgalanmasına neden oldu. FUSD aracılığıyla pozisyonları korumak için protokol, yüksek teminatlandırma gerekliliklerini özetledi. Ayrıca pozisyonları kapsamak için izin vereceği süreyi de belirtmedi.

Ek olarak, FUSD ayrıca dinamik bir faiz oranı görecek. Ancak stablecoin’in keskin bir şekilde sabitlenmesine bakılırsa, yatırımcıların hareketten memnun olmadığı görülüyor.

Nisan ayının başlarında yayınladığı bir blog yazısında Cronje, “kriptonun öldüğünü” ilan etmiş ve bu alanda daha fazla düzenleme yapılması gerektiğini söylemişti. Ayrıca, kripto para piyasasının “temel ilkelerini” gölgede bırakan toplulukta servet oluşturmaya odaklanmayı da kınamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.