Dr. Öz seçimi rahat kazanamadı, Trump küplere bindi

Posted by

ABD’de Pennsylvania eyaletinin senatörlüğü için yarışan Dr. Mehmet Öz, dün yapılan ön seçimde rahat bir zafer elde edemedi. Son haftalarda Dr. Öz’ü desteklediğini açıkça beyan eden ABD’nin eski lideri Donald Trump ise adeta küplere binerek “zafer” tezlerinde bulundu.

ABD’de Kasım ayında yapılacak orta seçimler öncesinde dün gerçekleşen ön seçimler ülkede gündem oldu…

Pennsylvania eyaleti ismine senatör olmak için geçen yılın sonunda siyasete atılan medyatik tabip Mehmet Öz dün seçim yarışında beklemediği bir sonuç elde etti. Son haftalarda ABD Lideri Donald Trump’ın da şahsen dayanağını açıkladığı Dr. Öz, dişli rakibi David McCormick ile baş başa sandıktan çıktı.

TRUMP KENDİ TOPLUMSAL MEDYASINDAN VERDİ VERİŞTİRDİ

Dr. Öz’ün rahat bir zafer ilan edememesi ise Trump’ı öfkelendirdi. Twitter ve Facebook tarafından yasaklılar listesine alınan ve bir mühlet evvel kurduğu Truth Social isimli toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulunan Trump kimi argümanlarda bulundu.

2020 başkanlık seçimlerinden de hile olduğunu daha evvel argüman eden Trump, “İşte yeniden başlıyoruz. Pennsylvania’da mektupla gelen oyları saymayı başaramadılar. Büyük bir rezalet” derken bir öteki paylaşımda ise Dr. Öz’ün zaferini ilan etmesi davetinde bulundu.

Bir kaynak yahut kanıt göstermeden paylaşım yapan Trump, “Tesadüfen buldukları oy pusulaları yüzünden hile yapmalar çok daha zorlaştı” dedi.

“DR. ÖZ KAYBEDEBİLİR”

Oyların yüzde 95’i sayılmışken Dr. Öz yüzde 31.2, Dave McCormick ise yüzde 31.1’da kaldı. Ancak eyalet maddelerine nazaran fark yüzde 0.5’ten daha az olduğu için oylar tekrar sayılacak.

Binlerce posta yoluyla gelen oyun tekrar sayılması beklenirken Lancaster County’deki bir kusur hasebiyle 16 bin ile 22 bin oy pusulasının tekrar işlenmesi gerektiği de belirtildi. Uzmanlar, posta yoluyla gelen oyların da eklenmesiyle birlikte McCormick’in kazanma ihtimalinin olduğunu öne sürdü.

Bütün oy pusulaları sayıldıktan sonra tekrar sayıma gidilecek ve bu süreç 1 Haziran ile 7 Haziran ortasında tamamlanacak. Bu sayımdan zaferini ilan eden Pennsylvania eyaleti için Demokrat Parti’den rakibi John Fetterman ile karşı karşıya gelecek. Evvelki gün yapılan Demokratların ön seçiminde Fetterman, bütün bölgelerin takviyesini alarak zaferini ilan etmişti.

Ön seçimi kazanması durumunda Dr. Öz, 8 Kasım’da Fetterman ile kozlarını sandıkta paylaşacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.