Dolar 35 lira serüveni! Selçuk Geçer’den olay varsayım… Tarihi verdi

Posted by

Youtube üzerinden yaptığı piyasa tahlilleriyle bilinen Selçuk Geçer, Amerika’da 2 hanelere giden enflasyonun Türkiye’ye tesirini kıymetlendirdi. Euro/Dolar paritesinin eşitlenmesiyle ortaya çıkan tabloda doların 35 liralara kadar çıkacağını belirtti. İşte Selçuk Geçer’den piyasa değerlendirmesi

KITLIK İKTİSADI BAŞLADI

“Amerika’da enflasyon yüzde 9,1 geldi. Fakat 8,8’lik bir enflasyon bekleniyordu. Bunun 0,3 puan üzerinde bir sayı geldi. Algıları da bozdu. Denetimden çıkmış olan enflasyonun yaratacağı riskler konuşuluyor. Hem resesyon riski hem stagflasyon riski konuşuluyor. Amerika’da çıkacak olan derin kriz dünyayı nasıl etkileyecek? sorusunu da getiriyor. Hem Avrupa hem başka gelişmekte ülkelerde teyakkuzda. Onlar süratli bir halde faiz artırımlarını gerçekleştiriyorlar. Lakin Türkiye, faiz konusunda elini kolunu bağlamış durumda. Türkiye’de önemli bir para çıkışı var. Kıtlık iktisadı var. Ve FED’in yapacağı faiz artırımı doları daha da kırılgan hale getirecektir. Doların yükselmesiyle maliyetlerin artmasını beraberinde getiriyor. Önemli bir sazan sarmalı var. Yükse para çıkışı dövizi de artıracak. 17,44 düzeyine gelmiş bir dolar kuru var. 17.80 düzeyine emin adımlarla ilerliyor. Bu piyasadaki maliyetleri daha da artıracak. Enflasyon üst gitgide döviz kurundaki baskıyı da artırıyor. Bugün baktığınızda doların 30-35 lira olduğunu görebilirsiniz. Enflasyon bazında. Euro/Dolar eşitlendi.”

DOLAR 35 LİRAYA İLERLİYOR

“Türkiye’de enflasyonun denetim altına alınması ya da dövizin sabit tutulması mümkün değil. Eylül ayında enflasyon önemli bir baskıyla karşı karşıya kalacaktır. Bu da bize gösteriyor ki dolar kuru 35 liraya emin adımlarla ilerleyecek. 30-35 lirada kapatırsa şanslı olacağız”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.