Daha süratli, daha bulaşıcı: Omicron’un yeni varyantı bir ülkede daha görüldü

Posted by

Çin’in kuzeyindeki Şaanşi eyaletinin merkezi Şian kentinde son 24 saatte kaydedilen 9 lokal kaynaklı olayda virüsün Omicron alt varyantı BA5’e rastlandı.

Vakalar, Çin’de BA5 alt varyantının yol açtığı birinci mahallî kaynaklı yayılma oldu.

cnwest.com” internet sitesinin haberine nazaran, Şaanşi Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi‘nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Cang Yi, olayların varlığını doğrularken, “Omicron BA5 alt varyantı, daha evvelki BA2.2 alt varyantından çok daha bulaşıcı, süratli yayılıyor ve aşılara direnç kabiliyeti daha güçlü” sözünü kullandı.

KISITLAMALAR GERİ GELDİ

Yerel idare salgın nedeniyle kenti düşük, orta ve yüksek riskli denetim bölgelerine ayırırken, vatandaşlara meskenlerinden çıkmamalarını tavsiye etti.

Şehirden ayrılmak isteyenlere son 48 saat içinde yapılmış Covid-19 testinin negatif sonucunu bildirme zaruriliği getirildi.

Şehirde yarından itibaren bir hafta mühletle hareket kısıtlamaları uygulanacak, toplu etkinlikler yasaklanacak.

Gıda marketleri, cümbüş merkezleri, kütüphaneler ve sinemalar kapatılacak, restoranlar sadece paket servis hizmeti verecek. Düğün merasimleri ve yemekli toplantılar iptal edilirken, cenazelere iştirak sınırlanacak.

Öte yandan, birinci ve orta dereceli okullar ile ana sınıflarının yaz tatiline erken girmesine karar verilirken, üniversite ve yüksek okul öğrencilerine yerleşkelerinden çıkmaları yasaklandı.

DELTA KAYNAKLI OLAYLAR NEDENİYLEDE KAPANMAYA GİDİLMİŞTİ

Şian’da, 4 Aralık 2021’de Pakistan’dan gelen bir uçaktaki Delta varyantı taşıyan olaylardan kaynaklandığı bildirilen yayılma nedeniyle kapanmaya gidilmişti.

İlk hadiselerin 9 Aralık 2021’de kaydedildiği salgında, sonraki 2 haftada yaklaşık 2 bin olay görülmesinin akabinde 23 Aralık 2021’de tüm kentte karantina ilan edilmişti.

Çin’in eski imparatorluk başkentlerinden, 13 milyon nüfuslu tarihi kentteki karantina önlemlerinin uygulanmasındaki birtakım eksikler, besin temininde yaşanan düşünceler ve salgını durdurma baskısı altındaki mahallî görevlilerin müsamahasız tavrı tenkitlere sebep olmuştu.

Söz konusu sorunlar ve tenkitler ilerleyen aylarda karantina ilan edilen kentlerde de vatandaşların reaksiyonuna yol açmıştı.

BA5, AŞI MUHAFAZASINDAN DAHA KOLAY KURTULABİLİYOR

Dünyada giderek hakim hale gelen BA5 alt varyantı, daha bulaşıcı olması ve süratli yayılmasının yanı sıra aşıların sağladığı bağışıklık muhafazasından daha kolay kurtulabiliyor.

Virüsün insan bedenine tutunmasını sağlayan diken proteinindeki mutasyonlar, BA4 ve BA5 alt varyantlarının, aşı yaptıranlarda yahut hastalığı geçirenlerde gelişen antikorlardan kaçarak hücreyi tekrar enfekte edebiliyor. Aşı üreticileri bu yüzden kış ayları için hazırladıkları aşıları kelam konusu alt varyantlara nazaran düzenleme arayışında.

İlk sefer bu yılın başlarında Güney Afrika’da ortaya çıkan iki alt varyant, BA. 2 ve BA. 2.2 alt varyantlarının yerini alarak, başta ABD ve İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkede hakim hale gelmişti.

OMİCRON HADİSELERİ “SIFIR VAKA” STRATEJİSİ İÇİN SINAMAYA DÖNÜŞTÜ

Çin’de yılbaşından bu yana Omicron varyantının “BA. 2” ve “BA. 2.2.” alt varyantlarının yol açtığı salgınlar nedeniyle başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere çok sayıda kentte kapanma önlemleri ve karantina kısıtlamaları uygulanmıştı.

Bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantının ortaya çıkardığı tablo, Çin’in Covid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisi için sınamaya dönüştü.

Covid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji; karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler kesimindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalesi ve ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Diğer ülkeler, Covid-19’a karşı salgın muhafaza önlemlerini büyük ölçüde kaldırıp olağanlaşmaya giderken, Çin’in uğraş stratejisini vakit içinde nasıl uyarlayacağı belirsizliğini koruyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.